Historie

Jak to začalo…

Všechno „zavinil” pan Jiří Kovář, majitel firmy O.K.BAG, který přesvědčil někdy na jaře roku 2001 tehdejšího starosty obce Benešova Ing. Petra Koudelku, aby byl na Benešově uspořádán v rámci regionálního poháru horských kol jeden z pěti závodů tohoto seriálu: Oblastní pohár horských kol 2001. Jelo se 18.8.2001 na trati, která měla start a cíl na místním fotbalovém hřišti a která vedla do přilehlého lesa zvaného „Horka”, kterému dominuje kóta 720 m.n.m. Trať postavil cyklistický specialista pan Milan Šafář z Boskovic, závody se vydařily, celá akce měla jedinou vadu: za Benešov závodil pouze jeden závodník – v kategorii do šesti let Martin Švéda

Martin Švéda, jediný domácí závodník při Velké ceně Benešova v r. 2001, který tak nepřímo inicioval založení cyklistického oddílu MORAVEC.

Petr Koudelka dobře věděl, že cyklisticky aktivních dětí na různé úrovni je v obci mnohem více  a proto 23.2.2002 na výroční schůzi místního Sokola ohlašuje založení dětského cyklistického oddílu při TJ Sokol Benešov a se svoji manželkou se ujímá jeho vedení.

Jméno oddílu – MORAVEC – vzniká až později. Při prvním cyklovýletu, xx.xx.2002 se po cestě diskutuje mezi přítomnými jezdci otázka názvu nového benešovského cyklistického oddílu. Petr Koudelka navrhuje, aby byl oddíl  pojmenován podle bývalého vynikajícího českého cyklisty – silničáře –  Vlastimila MORAVCE – v roce 1972 vítěze tehdy velmi prestižního etapového Závodu míru. Koudelka v té době jako dítě pečlivě sledoval výborné výkony Valstimila MORAVCE při přenosech z dojezdů etap Závodu míru a už tehdy v něm Vlastík vzbuzoval úctu, obdiv i uznání. A protože  tento – ve své době excelentní cyklista – už bohužel nežije (tragicky zahynul v sedle bicyklu 15. dubna 1986 v Brně – Kohoutovicích po srážce s nákladním vozidlem), doporučil Petr Koudelka po něm pojmenovat nově založený dětský cyklistický oddíl. Děti s tímto návrhem souhlasili a jméno oddílu bylo na světě! 

1. schůzka 7.6.2002

Na jaře 2002 se nová sportovní aktivita dává na vědomí dětem v Benešově a okolí a jejich zájem je potěšující. Cyklistický oddíl  si na svém počátku položil tři cíle: Provádět v létě výlety na kolech do okolí obce, účastnit se regionálních závodů horských kol, nad kterými po O.K.BAGu převzali záštitu obce Okrouhlá, Benešov, Žďárná, Suchý, Velenov a Kořenec (položili tak základy dnes už kultovnímu MTB Poháru Drahanské vrchoviny) a ani v zimním období nezahálet a jezdit na běžky, chodit do tělocvičny, posilovny….

7.6.2002 v 16.00 hodin se poprvé oficiálně schází ve velké zasedací síni obecního úřadu v Benešově (v současnosti  v těchto prostorách najdete knihovnu) Petr Koudelka s asi desítkou dětí a po stručném vzájemném seznámení tato skupinka vyráží na kolech na obhlídku tratě 1. závodu 1. ročníku regionálního Poháru Drahanské vrchoviny – na Okrouhlou, kde se hned druhý den koná již ostrý závod a první skutečná závodnická zkouška „ohněm“ nového cyklistického oddílu.

Dalším klíčovým oddílovým datem je tedy 8. červen 2002, kdy se začíná psát závodnická kapitola tehdy ještě zcela anonymního Cyklistického oddílu při TJ Sokol Benešov…

Přibližně v tomto složení jsme jezdili první závody Poháru Drahanské vrchoviny.
Přibližně v tomto složení jsme jezdili první závody Poháru Drahanské vrchoviny. Zleva poznáváte: Štěpána Ševčíka, Martina Zemánka, Tomáše Muchu, Vojtěcha Švancaru, Radka Šína, Petra Švancaru, Petra Ševčíka, Moniku Barákovou, Evu Zemánkovou a Martinu Barákovou. Aktuálně stále výborně jezdí a závodí z těchto jmenovaných – hádejte kdo? Uhodli jste: dnes už samozřejmě dospělá Eva Zemánková.

Celou naši historii najdete na původním webu http://moravec.benesov-u-boskovic.cz/cz/

Napsat komentář