Co se bude dít? (ST31)

Úterý 1.8. 2017
 • Trénink MORAVEC Junior Team pod vedením Petra Koudelky a Františka Paděry. Sraz mladých cyklistů bude v 17.00 hod u tělovičny ZŠ v Benešově. V případě dotazů kontaktujte Petra na 605 068 098. POZOR! Trénující, vezměte s  sebou vezmou i jiné boty než cyklistické tretry, abyste si mohli zahrát hry i mimo bicykl (např. vybišku nebo fotbal.)…
Středa 2.8. 2017
 • Příprava tratí dalšího závodu PDV v Benešově. Sraz dobrovolníků je v 9.00 hodin na místním hřišti.
 • Další  terénní trénink MORAVEC Junior Teamu. Sraz mladých bikerů je v 17.00 hodin na trati dalšího závodu MTB PDV v Benešově. Trénink povede Milan Tlamka, v případě dotazů ho včas kontaktujte na jeho mobil 776 108 046.
Čtvtek 3.8. 2017

Pokračování přípravy tratí dalšího závodu PDV v Benešově. Sraz dobrovolníků je v 9.00 hodin na místním hřišti.

Pátek 4.8. 2017
 • Dokončení přípravy tratí dalšího závodu PDV v Benešově. Sraz dobrovolníků je v 9.00 hodin na místním hřišti.
 • Oficiální prohlídka tratí devátého závodu MTB Superior Poháru Drahanské vrchoviny – od 17.00 hodin v Benešově – v prostoru místního fotbalového hřiště. Účast a dopravu si každý zajišťuje sám. POZOR! Prohlídku a najíždění tratí si každý řeší individuálně! Toto není oficiálním týmovým tréninkem!!!
Sobota 5.8. 2017

Devátý závod MTB Superior Poháru Drahanské vchoviny – MTB XCO – Velká cena obce Benešova. Účast a dopravu si každý zajišťuje sám. Zde studujte propozice.

Sláva na Moravském poli!

Již usedl prach, který na brněnských tratích národního MTB šampionátu zvířily kola terénních speciálů nejlepších českých bikerů, ba i stopy, které takřka umělecky vřezaly do povrchu lesoparku u Anthroposu jsou po deštivém minulém pracovním týdnu povětšinou zahlazeny… Je tedy na místě, poohlédmout se zpět a připomenout si účinkování MORAVEC Teamu na MČR v cross country v Brně. Ať tak či tak: na letošní Brno budeme vzpomínat moc, moc rádi, protože i tento „mistrák“ bude v naší kronice zapsán zlatým písmem!

IMG_9128
Jedna z hvězd letošní „republiky“ v Brně, čtvrtá ve štafetě, vítězka sprintu a bronzová v XCO – naše Jana „Džejn“ Tesařová.

Pojďme ale po pořádku zrekapitulovat dění všech tří brněnských mistrovských dnů. Ano, tří dnů, protože jako jeden z mála účinkoval MORAVEC Team ve všech třech dílech letošní mistrovské bikové trilogie (kromě nás to byli ještě borci a borky SCOTT Teamu Kolín a KC Kooperativy Jablonec) a pouze první den bojů – v pátek, jsme vyšli medailově na prázdno. Sobota, neděle, to už pak byly medailové hody, které nám v celkovém sumáři přinesly – i díky nasazení borců a borek našeho Junior Teamu – tři zlaté, pět stříbrných a dvě bronzové placky! Co chtít z „mistráku“ víc?

P1100783a
Tristní startovní pole pátečního závodu štafet. O titul se „poprali“ pouho pouhé tři týmy…

Pátek 21.7. 2017 – štafety

Pouze šest(!) štafet na startu, které nasadily tři bikové týmy a tím pádem docela komorní prostředí úvodního dne šampionátu, bylo pro mě velmi nemilým překvapením… O čem to vypovídá? Ano, štafety nejedou o peníze, ale copak děláme tento sport jenom pro peníze? V sázce jsou přece prestižní mistrovské dresy a ty vítězové závodu družstev  přece brali i letos… Ano, tratě u Anthroposu nejsou z nejsnadnějších, taktika pošetření sil klíčových rajdrů byla možná od trenérů na místě… Každopádně páteční atmosféra nebyla národnímu mistrovství důstojná a svazoví činovníci by v této věci měli dát hlavy dohromady a pro zlepšení něco vymyslet… Za dané okolnosti nízké týmové účasti nebyly dvě naše štafety bez medailových ambicí. Hlavně ta první, ve složení Honza „Džony“ ŠindelářJana „Džejn“ Tesařová Dominik Prudek mohla za určitých okolností na medaili pomýšlet, ale protože tyto okolnosti nenastaly, brala naše jednička nakonec po bojovném výsledku nepopulární „bramboru“… I tak je to ve štafetách historicky nejlepší výsledek MORAVCE Druhé družstvo ve složení Karel VinickýAnna ZemánkováPetr Šich se přes veškerou snahu od počátku nedokázalo odpoutat ze 6. příčky a toto umístění našim patřilo i v cíli. Díky našemu sextetu za odpovědné bojovné výkony, které naznačily, že k dalším dvěma mistrovským dnům můžeme hledět zcela bez obav!

P1150125
Honza „Džony“ Šindelář rozjížděl naši první štafetu a nasměřoval ji dosud nejlepšímu výsledku MORAVEC Teamu v této disciplíně.

Sobota 22.7. 2017 – závody dětí MINIME

V souladu s programem  pěti předešlých závodů Českého poháru se jelo i v Brně, což znamenalo, že vlastnímu „Eliminatoru“ přecházeli závody dětí MINIME, které letos velmi zpestřili českou nejvyšší bikovou ligu. Trenér Tlamka nasadil do bojů hned 16 borců a borek a ti se mu za důvěru odvděčili ziskem šesti medailí! Naše parádní sobotní brněnské představení odstartovala vítězstvím v kategorii dívek 3-4 roky Leonka Eclerová! O mnoho po zadu nezústal ve startu stejně starých (vlastně mladých) chlapců ani Jonášek Janovský, který dospurtoval pro cenné stříbro! I v následném startu kategorie dívek 5-6 let jsme měli na startu svoje „koníky“, kdy hned čtyřem jsme drželi palečky. V osmihlavém startovnm poli zajela těžkou trať s nepříjemným výjezdem krátce po startu a náročným sjezdem ve druhé polovině okruhu výtečně v cíli stříbrná Zituška Žerníčková! Na bronzovém stupínku jsme tleskali Verunce Šafářové (v dresu spřátelené jednotky Nutrend Specialized), „bramboru“ brala po výborné jízdě Adélka Věrná a naše parádní číslo v této kategorii uzavřela 6. místem Jana Maruška Lipenská!

IMG_9054
Usměvavá za každé situace! To je Leonka Eclerová, nejlepší v Brně v závodě dívek kategorie 3-4 roky.

Po tomto skvělém začátku jsem navrhl, aby MORAVEC Team dále v závodech nepokračoval, že tři placky z „mistráku“ stačí, a že by jsme to už měli jít někam  oslavit! Samozřejme jsem tato slova nemyslel vážně, ptotože na startovní čáru se už připravovali další naši správně nažhavení rajdři, dvě děvčata a jeden hoch v kategoriích chlapců a dívek 7-8 let. Filip Ecler čelil na trati hned dvaceti soupeřům a jeho umístění v TOP 15 je super! I sestry Maruška a Magdalenka Bartošovic měli téměř dvacet těžkých soupeřek, navíc na startu chyběla jejich omluvená týmová kolegyně, Lucka Gottwaldová. I Majka s Majdou ale zajeli parádní závod, ve kterém soustavně atakovaly umístění v TOP 10. To jim sice nakonec uniklo o 10 resp. 15 vteřinek, ale i s jejich výkonem musel být trenér spokojen!

IMG_9065
Hned dvěma cennými kovy se může pyšnit z mistrovského Brna Jonášek Janovský. Po stříbru v závodě chlapců 3-4 roky, bral na víc bronz i v závodě odrážedel!

Následné, opět závodnicky ještě více početné starty kategorií 9-10 let ovládli jezdci, které dobře známe z posledních závodů MTB „Vrchoviny“ – Lucie Grohová (Author team Stupno) a Lukáš Raška (Short Bike Acadamy Opletal). Třicet kluků svedlo bitvu „Moravském poli“ a mezi nimi náš Matouš Lipenský, kterému po bojovném výkonu patřilo umístění uprostřed výsledkové listiny. Ve startu děvčat jsme drželi palce hned čtyřem našim holkám! Anička Hanáková potvrdila aktuální formu skvělým 5. mmístem, když od placky byla vzdálená nicotných 12 vteřinek… V TOP 15 stíhala závod Barunka Tlamková, v TOP 20 Lucinka Koudelková a mnoho nechybělo a do elitní TOP 20 se vešla při mistrovské premiéře i  statečně bojující  Barunka Janovská!

P1150196
Na „republice“ v Brně byl ve společném závodě odrážedel nejrychlejší další z našich elévů – Toník Hanák!

Stále ale ještě nebyl našim parádním sobotním dopoledním číslům v Brně konec… Na samotný závěr startů dětí MINIME zařadili pořadatelé společný závod odrážedel. V něm zazářil závod od závodu se lepšící Toník Hanák, který suverénně zvítězil před další naší borkou, Klárkou Věrnou, k bronzu se pak proodrážel Jonášek Janovský (bral ten den už druhou medaili) a aby se to nepletlo: čtvrté, bramborové místo patřilo Zitušce Bartolšic – MORAVCOVÉ, vnučce našeho Vlastimila MORAVCE, která měla v Brně svoji velkou závodnickou premiéru! Bravo MORAVEC! Zde si můžete  okulibé výsledky ze závodů dětí MINIME odkontrolavat v kompletní podobě, zde je pak sobotní výsledkový souhrn  borců a borek MORAVEC Junior Teamu:

 • Odrážedla: 1. Toník Hanák, 2. Klárka Věrná, 3. Jonášek Janovský, 4. Zituška Bartolšic – MORAVCOVÁ
 • Dívky 3-4 roky: 1. Leonka Eclerová
 • Chlapci 3-4 roky: 2. Jonášek Janovský 
 • Dívky 5-6 let: 2. Zituška Žerníčková, 3. Verunka Šafářová, 4. Adélka Věrná, 6. Jana – Maruška Lipenská
 • Dívky 7-8 let: 12. Maruška Bartošová, 13. Magdalénka Bartošová
 • Chlapci 7-8 let: 14. Filip Ecler
 • Dívky 9-10 let: 5. Anička Hanáková, 12. Barunka Tlamková, 20. Lucinka Koudelková, 22. Barunka Janovská
 • Chlapci 9-10 let: 17. Matoušek Lipenský

I v sobotu se naši dokumentátoři tužili, takže ještě okoukněte dvě bohaté fotogalerie, kde momentky ze závodů dětí MINIME s našimi hrdiny určitě najdete:

P1150161
Děvčata do 6-ti let na startu. Zcela vlevo později stříbrná Zituška Žerníčková, palce jsme drželi i Verunce Šafářové (v červeném dresu), zcela vpravo se na start soustředí Jana Maruška Lipenská.

Sobota 22.7. 2017 – závody XCE 

Kolem poledního začalo jít do tuhého v mistrovském Eliminátoru, jehož startovní listiny čítali dalších 15 „pravověrných“ MORAVCŮ a dva MORAVCE toho času v jiném, spřáteleném dresu. Počasí bikerům stále přálo: jak v pátek tak i v sobotu si mohlo připsat značku „Ideál“ a tak nebylo divu, že souboje přilákaly i očetnou diváckou kulisu. Nejpočetněji obsadili naši trenéři žákovské kategorie., kde nás reprezentovalo celkem 7 rajdrů (Eliška Hanáková, Kristýna Kolářová, Adéla Kubinová, Roman Šindelář, Jakub Tesař, Vít Lipenský a Matyáš Koudelka). Bohužel, v těžké a početné konkurenci (87 chlapců a 49 dívek) se žádném z nich nepodařilo proklouznout do vyřazovacích jízd mezi 16 nejlepších,když nejlépe se umístnila naše favoritka pro závod XCO – Eliška Hanáková, klasifikovaná na 22. místě.

P1150237
Stříbrná sprinterka mezi kadetkami – Anna Zemánková. Brno bylo pro nni satisfakcí po loňské finálové smůle v této discipline na šampionátu v Bedřichově.

To v závodě kadetů a kadetek už byla situace jiná. Kromě Víti Suchánka se z postupu radovali jak Honza „Džony“ Šindelář, tak Anna Zemánková a překvapivě i náš odchovanec Tomáš Tlamka „Contador“ (Nutrend Specialized), který již uzdravený nastoupil do závodu prakticky bez tréninku! Čtvrtfinále zvládli Anna Zemánková s Honzou „Džony“ Šindelářem, ze semifinálové jízdy se „prosmýkla“ do finále ale už jen Anna Zemánková – „Drsoňka“, závodící v Brně v úžasné pohodě! Jako by ani neměla v nohou těžký závod štafet z předešlého dne, i finále zajela skvěle a výsledkem je pro ni skvělé stříbro a titul Vicemistryně! Blahopřejeme! To, že se Honza „Džony“ Šindelář do finále nakonec nepodíval tentokrát tolik nevadilo: už semifinálová účast mu zajistila v celkovém hodnocení Českého poháru výborné – druhé místo!

P1150250
Je to doma! Další mistrovský titul do pokladnice MORAVEC Teamu vybojovala ve sprintu juniorek Jana „Džejn“ Tesařová!

Tři naši junioři – Petr Šich, Tomáš Doušek, Karel Vinický a jedna juniorka – Jana Tesařová nám zvedali tepovou frekvenci následně. Podobně jako Honza „Džony“ Šindelář, i Karel Vinický měl reálnou možnost brát v celkovém pořadí sprintů „bednu“, ale do čtvrtfinále se bohužel neprobojoval, když o správnosti jeho změřeného kvalifikačního času si nejsme jisti asi ještě ani dnes… Nebyl se smůlou z našich sám: přes veškerou snahu se to nepodařilo žádnému dalšímu z juniorů a nejvíc byl asi naštvaný Petr Šich, který figuroval ve výsledkové listině po kvalifikaci jako první nepostupující… Jiná situace byla v závodě juniorek. Sešlo se jich na startu devět, a naše Jana už v semifinále dala soupeřkám  jasně na jevo, že s ní musí počítat na nevyšší stupínky! Finálová jízda pak byla z její strany skutečným koncertem! Soupeřky jí prakticky po celý okruh koukaly pouze na záda a my se mohli radovat z dalšího mistrovského zlata! Bravo „Džejn“, blahopřejeme!

P1180479
Sprinterskou soutěží procházel suverénně i Dominik Prudek, který našel přemožitele až ve finále v Jakubu Kavalírovi.

Stále ale nebyl brněnské sprinerské sobotě konec… Na start šly elitní kategorie mužů a žen s naším Dominikem Prudkem a naší odchovankyní Adélou Šafářovou (Nutrend Specialized) včetně! Adys se v konkurenci sedmi žen dokázala prosadit na bronzový stupínek, když ji od stříbra ve finiši dělily dvě desetinky vteřiny… Domča měl práci trochu těžší… V konkurenci 23 soupeřů zvládl s přehledem kvalifikaci a pak s jistotou prošel čtvrtfinálovou a semifinálovou jízdou do boje o medaile. V něm opět potvrdil, že v této disciplině u nás patří k absolutní špičce! Nestačil pouze na Kubu Kavalíra a stříbrem a titulem Vicemistra ČR završil tak naše veleúspěšné sobotní účinkování na mistrovském bikovém Moravském poli! Bravo a blahopřejeme! Pojďme tedy i zde udělat rekapitulaci našich sprinterských výsledků:

 • Žákyně: 22. Eliška Hanáková / (celkově v ČP 12.), 27. Kristýna Kolářová / 18., 40. Adéla Kubinová / 37.
 • Žáci: 44. Jakub Tesař / 27., 64. Roman Šindelář / 69., 76. Vít Lipenský / 73., 83. Matyáš Koudelka / nebodoval
 • Kadetky: 2. Anna Zemánková / 6.
 • Kadeti: 8. Honza „Džony“ Šindelář / 2., 9. Tomáš Tlamka „Contador“ / 43., 25. Víťa Suchánek / 8.
 • Junioři: 17. Petr Šich / 5., 22. Karel Vinický / 4., 25. Tomáš Doušek / 11.
 • Juniorky: 1. Jana „Džejn“ Tesařová /2.
 • Ženy: 3. Adéla Šafářová / 11.
 • Muži: 2. Dominik Prudek / 5.
IMG_9116
Cenné stříbro v celkovém hodnocení Českého poháru XCE vybojoval pro MORAVEC Team Honza „Džony“ Šindelář!

Pozornému neuniklo ve sprintu celkové výborné páté místo juniora Petra Šicha, o celkové stejně výborné, smolné „bramboře“ Karla Vinického už byla výše řeč… Anička Zemánková, Adéla Šafářová i Dominik Prudek mohli být celkově také „bednoví“, ale z různých objektivních důvodů neodjeli všechny závody. Zde ověřte výsledkový souhrn no a opět nechybí dvě, ze soboty přebohaté fotogalerie, kde se naši sprinteři určo najdou!

IMG_9122
I Jana „Džejn“ Tesařová se mohla v Brně radovat z celkového druhého místa ve „sprinterském“ Českém poháru!

Neděle 23.7. 2017 – závody XCO 

Do olympijské bikové „klasiky“ posílají v neděli, v závěrečný den mistrovských soubojů trenéři šestnáct rajdrů MORAVEC Teamu s vírou, že ani ve svátek nebude přetržena naše medailová nit. A ani tentokrát je jejich víra nezklamala! Pověstný kousíček od medaile byla už v první ranním startu naše letos jasně plápolající hvězdička – Eliška Hanáková v závodě mladších žákyň. Výborně odstartovala, ale doplatila na zdržení v technické pasáži tratě, které jí zavinila před ní jedoucí její méně zdatná soupeřka. Eliška ve zbylé část závodu „do toho“ ale neskutečně „šlápla“ a od bronzu ji dělilo pouhých 17 vteřinek… Každopádně – skvělý začátek mistrovské neděle!

P1150274
Eliška Hanáková v nezadržitelném ataku! V Brně zajela opět skvěle a k medaili byla opravdu blizoučko…

Pochlapili se i kluci – mladší žáci. Roman Šindelář si dal za cíl být do „dvacítky“ a ta mu unikla jen velice těsně! „Na body“ po celou sezónu „zrál“ závod od závodu se lepšící Víťa Lipenský a v Brně to vyšlo! No a jako lev bojoval na těžké trati i Matyáš Koudelka… Výsledky našich v kategorii starších žáků a žákyň pak byly více méně podle očekávání a kopírovaly předešlé pohárové závody. Kristýna Kolářová se vešla do TOP 30, Adéla Kubinová s Jakubem Tesařem do TOP 40.

IMG_9254
Anička Zemánková byla spokojena i po neělním závodě kadetek. Jak by ne? Její páté místo má velmmi vysokou cenu!

Následný společný start kadetů, masters  a expertů nás samozřejmě také zajímal a palce jsme v něm drželi hned třem našim rajdrům. Třetí těžký závod ve třech dnech jel kadet Honza „Džony“ Šindelář a i po třetí si zasloužil vysokou známku, když v závodě obhýájil umístění v TOP20! Smůlu ve stejném startu měl jeho týmový parťák Víťa Suchánek, který doplatil na hromadný pát na startu… Ten ho zdrže na tolik, že přes veškerou následnou snahu Víťa tentokrát na body nedosáhnul… Ještě větší smůlu měl „expert“ Lukáš Gregor, kterému v dobře rozjetém závodě vystavily stop techniské potíže na jeho biku…

P1150332
Mohutně povzbuzovaná Jana Tesařová pílí za dalším úspěchem – bronzem ze závodu juniorek cross country!

Polední čas bývá vyčleněn na „pohárech“ startu juniorů a na „mistráku“ v Brně tomu nebylo jinak. Tři naši mušketýři jeli tentokrát razantně na body. Umístění v TOP 30 uniklo jen velmi těsně nejlepšímu z našich – Petrovi Šichovi, posledním na „bodech“ byl Karel Vinický, a prvním „pod body“ pak Tomáš Doušek. Každopádně všichni s plným počtem kola a z dostatečným odstupem od konce výsledkové listiny (juniorů startovalo tentokát 55).

IMG_9298
Janě Tesařové sluší každá „bedna“. V tomto případě i tato bronzová, republiková, brněnská…

Předposlední start obstarali v neděli u Anthroposu ženy, juniorky a kadetky a my jsme byli opět ve stavu nejvyšší bdělosti, který způsobily tři naše „bikové Grácie“. Kadetka Anna Zemánková, jela podobně jako ostatní naši „štafetáři“ třetí závod ve třech dnech a „zmáčkla“ se opět ke kvalitní jízdě!  Páté místo se ztrátou asi půldruhé minutky na vítězku Magdalenu Mišoňovou (Sokol Veltěž) je parádním výsledkem! V konkurenci 13 soupeřek zvládla i ve třetím dnu svůj závod juniorka Jana „Džejn“ Tesařová. Byla to právě ona, která naplnila ziskem bronzu naše nedělní medailové naděje a znovu potvrdila, že reprezentační dres, kterým se aktuálně může pyšnit, jí patří zcela právem! Díky „Džejn“ a blahopřejeme!

IMG_9109
Stříbrný sprinter ze soboty mezi muži ELITE – náš Dominik Prudek!

Že naše odchovankyně Adéla Šafářová (Nutrend Specialized) bude v závodě žen medailově také tvrdit muziku, jsme předpokládali, otázkou bylo, jak hutně? Startovala ve společnosti české legendy – Kateřiny Nash a jak jsme u Adys zvyklí, byla hodně vidět! Svědčí o tom „bena“ v U23 a umístění v TOP5 mezi ženami absolutně! To nejlepší na konec brněnského třídenního klání se předvedlo v posledním nedělním startu v rámci kategorie mužů ELITE. Na startu nechyběla kompletní česká špička v čele s Jardou Kulhavým či Honzou Škarnitzlem, či taky naším Dominikem Prudkem. A ten svým výkonem potvrdil že do České špičky – alespoň do té širší – určitě patří! Není jednoduché v závodě z Jardou Kulhavým zajet stejný počet kol jako vítěz… A Dominik to v Brně  už opakovaně dokázal!  Závěrečný výsledkový sumář z nedělního XCO dopadl tey pro naše barvy takto:

 • Mladší žákyně: 4. Eliška Hanáková / (celkově skončila v ČP 5.)
 • Mlladší žáci: 21. Roman Šindlář / 20., 37. Víťa Lipenský / 52., 56. Matyáš Koudelka / nebodoval
 • Starší žákyně: 28. Kristýna Kolářová / 26., 36. Adéla Kubinová / 36.
 • Starší žáci: 33. Jakub Tesař / 32.
 • Kadetky: 5. Anna Zemánková / 11.
 • Kadeti: 19. Honza „Džony“ Šindelář / 20., 45. Víťa Suchánek / 60.
 • Juniorky: 3. Jana „Džejn“ Tesařová / 2., Monika Konečná – nestartovala / 27.
 • Junioři: 31. Petr Šich / 48., 40. Karel Vinický / 62., 41. Tomáš Doušek / nebodoval
 • Muži EXPERT: Lukáš Gregor – nedojel / 26., Jirka Štěpaník -nestartoval / 50.
 • Ženy: 2. / 5. Adéla Šafářová / 1. / 2.
 • Muži ELITE: 10. / 16. Dominik Prudek / 10. / 15.
P1150373
V celkovém hodnocení Českého poháru horských kol brala letos Jana „Džejn“ Tesařová zasloužené, druhé místo!

První vrchol sezóny máme tedy za sebou a potvrdilo se na něm opět, že MORAVEC Team je na Českém bikovém poli vážným a uznávaným hráčem! Všem, kdo se na zdaru „mistráku“ a vzorném repre oddíu podíleli, patří velký DÍK, medailistům pak ještě jednou blahopřejeme! Že byla Maruška Zouharová mezi námi v sobotním mistrovském dění šťastná „jako blecha“, jste mohli pozorovat a velkou radostí a dárkem pro ni byla ona obdivuhodná úroda medailí. Stejně jako pro mě byly ona „placky“ tím nejkásnějším dárkem k narozkám… Se slzou v oku ještě jednou: DÍKY… Více-méně známé výsledky můžete ještě jednou odkontrolovat, a nejen z neděle jsou zde tři bohaté fotogalerie…

IMG_9130
Společná fotka MORAVCŮ s juniorskou Mistryní ČR a Vicemistryní ČR mezi kadetkami v MTB sprintu!

Orinoko na startu!

V roce 2011 jsme při naší první cestě na Jižní Moravu (Žeravice u Kyjova) překonali Chřibský masív, abychom o rok později, při naší druhé cestě na Jižní Moravu (Lednice) pokořili sousední Ždánský les. Tak proč nezdolat oba tyto obávané kopce při jedné cestě? Toto by se mělo podařit právě letos, při našem, v pořadí už čtvrtém výpadu jižními směry (třetí byl vloni – Rakvice), kdy nám jako dočasná invazní základna poslouží hraniční obec Zlínského kraje – Osvětimany, přesněji místní rekreační středisko Ječmínek. Minulý pátek jsem riskantním průzkumem ověřil cestu pro 32 statečných odvážlivců, kteří do toho jdou letos s námi. Zde studujte hlášení průzkumníka:

02
Vartující strážkyně Ždánského lesa…

Do sedel našich biků nasedneme na parkovišti supermarketu PENNY v Bučovicích, který je na konci obce vlevo od silnice č. 431 (směr Ždánice) a před námi bude asi 32 km dlouhá cesta do Osvětiman. Po průjezdu přiléhající obcí Kloboučky odbočíme ze silnice vlevo na cyklostezku 5097, která nás zavede do Ždánského lesa. Úvodní kilometry jsou v pohodě, pojedeme až po Plahočinu č.2 (U zabitého) proti proudu nějakého místního potoka, tj v podstatě po rovině. Plahočinou č.1 by mohlo být odpočívadlo u dětského tábora Jitřenka, kolem kterého na okraji Ždánského lesa projedeme a v jehož blízkosti má sídlo místní strážce Ždánského masivu – Čarodějnice z Lůčnice.

15
Ne každý průjezd Ždánským lesem přežije…

Od Plahočiny č. 2 („U zabitého“ – ujeto 6,7 km) nás čeká první, asi 1,3 km dlouhé stoupání, které končí na Plahočině č.3 – „U Kříže“ (na 8 km – nejvyšší bod při průjezdu Ždánským lesem – 413 m.n.m.). Až dosud povrch lesních cest velmi kvalitní – asfaltový), po silnici jsem jel akorát ty asi 2km z Bučovic do Klobouček, takže pohyb lesem zcela bezpečný, za nulového provozu. Následné klesání (po cyklostezce č. 473) do údolí železniční tratě je velmi příjemným svezením a je zakončeno výjezdem z lesa na dlouhou novinku, která končí u železniční stanice Jestřabice. Zde, před druhým výjezdem na cca 2km silniční úsek, předpokládám občerstvovačku – resp. Plahočinu č.4. Asi ji uděláme těsně před nájezdem na silnici , který vede přes krátký, ale docela prudký kopec č.2 (na dopravní značce jsem při zpáteční cestě  zahlédl  údaj o klesání / stoupání 14%). Ze silnice zabočíme po cca 2km sjezdu z mírného kopce ostře do leva na Kyjovskou vinickou cyklostezku a zde, u pěkné místní Boží muky uděláme určitě Plahočinu č.5, protože budeme pod vrcholem nejdelšího stoupání dne a bude potřeba odpovědně doplnit tekutiny…

16
Klíčový osmý kilometr trasy: „U kříže“.

„Zlatým hřebem“ cesty, tedy bude asi 2,5 km dlouhé stoupání přes Chřibský masív, které vede sice opět po kvalitní lesní asfaltce, mimo silnice a za nulového provozu, ale jinak je táhlé,  zdlouhavé, nudné, protivné… Chřibský les není bohužel zdaleka tak bohatý na zvláštnosti, které  cyklistům pestří cestu… Akorát pracovníci stavební firmy, která pracovala na nájezdech z lesů na tuto průjezdní komunikaci , byli pro mě  jediným zpestřením této hlavní vrchařské prémie… Vrchol kopci poznáme podle známého zařízeni TOI TOI, které zmínění pracanti právě v tomto místě mají… Zde bude určo Plahočina (myslím, že s pořadovým č.6 – nejvyšší bod cesty – 418 m.n.m.).

33a
Naše budoucí dočasná základna…

Až ten kopec rozdýcháme, následuje prudká odbočka vpravo a asi 700m dlouhý klasický cross country sjezd (konečně) po zčásti lesní, zčásti šotolinové cestě, zakončený Velkou plahočinou v podobě restaurace RELAXX, která je krásně skryta v chatové oblasti na úpatí Chřibského lesa a kde společně  poobědváme. Po napapání se bude sešup z Chřibského lesa pokračovat sjezdem do obce Čeložnice, na jejímž konci nás Kyjovská vinařská stezka nasměřuje vlevo – směr Vřesovice, Osvětimany. Terén opět kvalitní – asfaltový, profil „nahoru – dolů“ a bude to tak půl na půl silnice / cyklostezky… Na cestě do Vřesovic dáme na vhodném místě Plahočinu č.7, poslední před cílovou destinací, do které se dostaneme sjezdem z kopce. Pak už bude jen krátký výjezd na protější svah, kde nás už bude čekat uvítací výbor rekreačního střediska Ječmínek! Tak tedy rekapitulace příjezdové trasy:

 • Ujetá vzdálenost: cca 32 km
 • Ztráty – žádné
 • Technické problémy – žádné
 • Převýšení: po cestě dvě podstatná stoupání – Ždánský les –    413 m.n.m., Chřibský les – 418 m.n.m

Zázemí střediska Ječmínek (hodnocení – trochu analogie, jako v loni v Rakvicích, spíše lepší, kvalitnější):

 • součástí je prostorný gumový bazén (prům. 4,5m) v bezprostřední blízkosti objektu, ohniště, gril k dispozici, zahrádka – posezení – pod slunečníky s dosahem k občerstvovacímu okénku (občerstvení bude v naší režii).
 • Pokoje, kde budeme dlít, mají převážně všechny samostatné WC
 • Sprchy jsou společné, samozřejmě zvlášť pro pány a zvlášť pro dámy – viz fotogalerie
 • V objektu je prostorná jídelna, kde nám budou servírovány snídaně a večeře, součástí jídelny je velká televize
 • Personál – bude o nás pečovat hlavně pohodová, usměvavá paní Alena Zemčíková.

Zde mrkněte na vlastní itererář operace ORINOKO: kemp-2017-pokyny na cestu, který, věřím, že úspěšně,  začneme plnit od úterý, 25. července. Navržený scénář není samozřejmě dogmatem, vše je o domluvě, taky na počasí bude záležet, jedeme si to na jih hlavně pohodově užít! Zkrátka: změna programu je vyhrazena!   Svoji průzkumnou cestu jsem zakončil tzv. „zpětným chodem“, kdy jsem po 14.00 hodině vyrazil po stejné, výše popsané cestě zpět a po asi 160 minutách jízdy jsem v pořádku brzdil opět v Bučovicích… Zde je z průzkumu k okouknutí fotogalerie. Zde je pak další info k RS Ječmínek. Zde ještě prosím odkontrolujte seznam odvážných: Kemp 2017 – seznam účastníků – platby – A, zda jsem na někoho nezapomněl… V případě, že jo, ihned mi volejte!

47
Osvětimany z pohledu od Vřesovic.