Archiv autora: Petr Koudelka

Smutná zpráva…

Jsou informace, které se věru nesdělují lehce… Až dnes jsem sebral sílu a začal psát tuto aktualitu… Byť jsem zprávu o skonu našeho kamaráda věděl už od neděle… V marné víře, že je to jenom špatný vtip nebo zlý sen, jsem čekal, že mi někdo řekne, zavolá, že to není pravda… Nestalo se tak… A mě nezbývá, než se prostřednictvím těchto řádek s Vámi podělit o velké smutno, které zasáhlo MORAVEC Team… Srdcař, bojovník, kamarád a  moc fajn chlap,  František Paděra, už bohužel  nežije…

IMG_0128S Frantou jsme se poznali na závodech MTB „Vrchoviny“, kde na sebe upozornil svým razantním vstupem do soubojů v kategorii veteránů Masters II v r. 2016. V konkurenci 37 soupeřů se tehdy dokázal prosadit v pořadí OPEN na celkové 5. místo! Naše od prvopočátku vzájemné sympatie vyústily v jeho příchod do MORAVEC Teamu hned v následujícím roce 2017. A už v našem dresu zažívá svoji TOP sezónu: kromě jiných výborných výsledků bere „Trevor Francis“ (jak jsem ho já, bývalý fotbalista tělem i duší, s oblibou přezdíval) v prestižní P1090020„Vrchovině“ ve své veteránské kategorii celkové 3. místo! V rámci série se tenkrát jelo rekordních 15 závodů a v rovné třetině z nich se dokázal Franta prosadit na „bednu“! Rychlejší něho byli pouze další dva tehdejší veteránští „bombarďáci“ z MORAVEC Teamu: Martin Gottwald a Honza Šindelář. Však také toto naše trio, jehož byl František nedílnou součástí a oporou,  platilo v tom roce ve své kategorii Masters II za neporazitelné… Franta zářil na MTB „Vrchovině“ i v následujícím roce, byť mu v celkovém pořadí OPEN bronzový pohár nakonec těsně unikl… Vše si ale vynahradil na MTB MČR koncem července r . 2018 v Peci pod Sněžkou: v oficiálním Mistrovství ČR do vrchu (UP HILL) obsadil v kategorii veteránů 10. místo, když na trati pořádně proháněl i reprezentačního trenéra Viktora Zapletala..!

DSC_0508

MTB „Vrchovina“ 2017: Franta útočí!

On ale nebyl jen excelentním bikerem a těžko porazitelným závodníkem… Hned po nástupu do našich řad se zapojil obětavě a nezištně  v rámci oddílu do práce a makal v podstatě „na všech frontách“: od pomoci při přípravě tratí na MTB závody v naší režii, přes pomoc  na oddílových akcích všeho druhu (pravidelná dobrovolnická práce např. v rámci MTB „svěťáků“ v Novém Městě na Moravě),  až po velmi důležitou – trenérskou rachotu. Ta mu skutečně sedla. Jednak, jako zkušený rajdr, znal praktickou  stránku věci a tu uměl dětem dobře předvést, předat, vštípit… Čímž si  získával u dětí uznání a přirozený respekt. A důležité taky bylo, že svým kamarádským přístupem u nich dokázal vzbudit důvěru a tím u nich rozvíjet tolik potřebnou vzájemnou soudržnost a týmového ducha…

IMG_0194

Franta Paděra svými výkony vzbuzoval respekt i u věhlasných soupeřů! (Na fotce se Zdeňkem Mlynářem).

V tom trénování byl vskutku velice svědomitý. Pamatuji si na jednu úsměvnou příhodu z bikového tréninku na pohárových tratích na Okrouhlé:  František vyrazil do terénu se skupinkou asi 8-10 dětí, zatímco my ostatní jsme vyztužovali šotolinou terén v okolí traťové sekce „Skalka“. Asi po čtvrthodině se u nás objevil František a -sám! Bez dětí…  S dotazem, zda jsme náhodou někde jeho děti tady neviděli? „Nasadil jsem trochu ostřejší tempo a tak trochu jsem jim asi poodjel…“, svěřil se nám a záhy vyrazil zpět do lesa, aby včas svůj team dohledal… Za pár minut u nás pod „Skalkou“ přibrzdila kompletní Františkova dětská skupina s dotazem, zda jsme neviděli jejich Frantu? Prý se jim v lese ztratil…! S úsměvem jsme poslali děti směrem, kterým před chvilkou zmizel jejich trenér s vírou, že „hra na honěnou“ dobře dopadne..! Samozřejmě, že dopadla dobře! Ti, co k sobě v životě skutečně patří, se sobě nikdy neztratí, byť se to může dočasně všelijak „zašmodrchat“..! Tak, jak patřil Fanda jako trenér, k dětem, tak oni patřili k němu..! tehdejší epizoda z Okrouhlé toho byla jasným důkazem!

IMG_0965

František mezi MORAVCE zapadl, jako málo kdo..!

Naposledy jsem s ním prohodil pár slov v sobotu 18. září, při práci na letošním finálovém závodě MTB „Vrchoviny“ v Blansku. Byť se u něho vyskytovaly opět určité zdravotní potíže, slíbili jsme si v rychlosti, že až bude  OK, zapojí se s námi  do práce při přípravě na závodní sezónu 2022. Dnes vím, že už se tak nestane, a že nám už napořád bude chybět…

IMG_3144

Bylo jen málo oddílových akcí, na kterých by František chyběl…

Spolehlivý a schopný trenér, pracant, kamarád… Asi tam Nahoře, v Nebi, potřebovali někoho jeho kalibru a schopností… Nezbývá nám nic jiného, než tuto novou realitu respektovat, a se slzami v očích se s tím vyrovnat… Franto, sakra, budeš nám, hodně, chybět…! Nezapomeneme..! A pozdrav prosím, tam, v cyklistickém NEBI, od nás  Vlastíka MORAVCE..! Parte

IMG_20170520_215749 (1)

MORAVEC tělem i duší…. To byl Franta Paděra…!

Zlatý finiš v Brně-Lesné!

Po loňské pauze, kterou zapříčinil COVID19, se letos o druhé říjnové neděli opět roztočila kola oblíbeného a populárního regionálního závodu horských kol – Soběšická mulda. Hojná účast bikerů na letošním ročníku je  jasným signálem, že COVID19 jim závod z paměti zdaleka nevymazal! Bodejť! Vždyť tratě v lesích mezi Lesnou a Soběšicemi se už  léty staly – COVID / NECOVID – v pravdě kultovními! Letos nás zde hodně důstojně reprezentovala silná skupina šesti rajdrů.

Když píši silná skupina, nijak nepřeháním. Tří dívky, jeden chlapec a dva muži vybojovali celkem 6 medailí, z toho je jedna zlatá, 4 stříbrné a jedna bronzová. Výborná bilance! Bravo MORAVEC!

chlubnová

Šestiletá Ella Chlubnová uhání pro stříbro!

Dva naši „reproši“ závodili v rámci „Muldičky“ na spodní louce. Tím prvním byla v kategorii dívek 6-7 let   šestiletá Ella Chlubnová, která obsadila 2. místo, když nestačila pouze na o rok zkušenější Teu Žáčkovou (Open Cycling Academy). Té ve finálovém závodě podlehla nakonec o pouhých 12 vteřin. Ellinka tak znovu potvrdila, že její letošní výsledky nebyly vůbec náhodné, a že jí jak titul vítězky MTB „Vrchoviny“, tak především titul Mistryně ČR (obě prvenství v kategorii dívek do 6-ti let) patří zcela po zásluze! Jen tak dál!

Druhým naším reprezentantem na „Muldičce“ byl čerstvý celkový vítěz ve své kategorii na Šumperském poháru – devítiletý Matěj Kalina. Ten startoval v chlapecké kategorii 8-9 let a stejně jako Ella, i on vybojoval cenné stříbro! Rychlejší Matěje byl o 4 vteřinky nám dobře známý, Samuel Zítka (Bike Team Nové Město na Moravě), vítěz letošního závodu MTB „Vrchoviny“ v Boskovicích a stříbrný ze závodu stejné série v Knínicích.

novotná

Justýna Novotná zakončila mistrovskou sezónu . jak,jinak – mistrovsky!

Na okruhu 5 km svedlo souboj 9 dívek mládí 10-12 let. Naše horká favoritka, úřadující Mistryně ČR, Justýna Novotná potvrdila suverénně úlohu horké favoritky a zvítězila před dvojicí děvčat Bike Teamu Nové Město na Moravě – Kopřivová, Marešová. Právě Jusťa udělala symbolickou zlatou tečku za účinkováním MORAVEC  Teamu v letošní sezóně!

Medailově jsme ale ten den na „Muldě“ ještě zdaleka nekončili… Asi jako na hodně vydařený rok bude na ten letošní vzpomínat i další naše z již zkušená reprezentantka, starší žákyně Barbora Tlamková. I ta si vyjela v Brně – Lesné cenné 2. místo, když o slabou půlminutku nestíhala jen výbornou Nikolu Bradáčovou (ACT Lerak).

tlamková

Cenné stříbro pro Barču Tlamkovou.

V závěru bikového dne v Brně se bezvadně prezentovali ještě dva naši dopspělí „snajpři“. Pavel Balák na „patnáctce“ bral v konkurenci 19-ti borců také stříbro,  od zlata ho dělilo nicotných 9 vteřin. Bezmála padesátka borců – elitních mužů, včetně MORAVCE Petra Šicha, svedla souboj na „třicítce“ a i Peťovi se podařilo vyjet bednu! Obhájil bronz z minulého ročníku Muldy v r. 2019 a i on asi bude mít na sezónu r. 2021 převážně pozitivní vzpomínky.

balák

Spolehlivý sběratel medailí pro MORAVEC Team: Pavel Balák. Svoje kvality potvrdil ziskem stříbra i na Muldě!

Stejně jako celý MORAVEC Team, který letos znovu potvrdil, že se před jeho rajdry musí mít stále všichni soupeři „zatraceně“ na pozoru! Díky šesti statečným z Brna-Lesné za vzorné repre oddílu (dík též jejich podpůrným týmům), a k jejich medailovým profitům samozřejmě -  gratulace! Zde je kompletní výsledkový servis a protože na Muldě nechyběl ani letos zkušený fotograf a náš kamarád, František Čefelín, je k okouknutí i bezva fotogalerie.

šich 2

„Rapsodie ve žlutém“..! Aneb to nejlepší z Muldy 2021. S naším Peťou Šichem včetně!

Nikola s Danem na trati!

Není to tak dávno, co jsme startovali do stavu manželského Terezku Tlamkovou (dnes Hlubinkovou) a Jakuba Hlubinku… Minulou sobotu přišla řada na Kubovu mladší sestru Nikolu Hlubinkovou (svatební oznámení), bývalou výtečnou cyklistku, která byla po dlouhá léta nejen oporou MORAVEC Teamu, ale  i České juniorské reprezentace. Životním partnerem Nikoly se stal jeden z nejlepších současných českých silničářů, Daniel Turek. No a MORAVEC Team na startu jejich životního závodu nemohl chybět! 

DSC_0030

První krůčky Nikoly a Dana v novém stavu manželském..!

Pomyslný start se odehrál předposlední říjnovou sobotu v pravé poledne v kostele Povýšení Svatého Kříže v Benešově, kde důležitou roli „startera“ obstaral náš kamarád a příznivec, místní pan farář,  Páter Pavel Koutník. Mimochodem: „peloton“ svatebčanů se jen hemžil Danovými cyklistickými parťáky – skutečnými esy ve svém oboru! Za všechny jmenuji alespoň skvělého českého silničáře Leopolda Königa. 

Krátce před třináctou hodinou se otevřeli dveře kostela a my jsme mohli obdivovat krásnou nevěstu! A samozřejmě, že to „seklo“ i ženichovi! Po spršce štěstí z rýže, kterou svědomitě počastovaly čerstvé novomanžele děti z MORAVEC Teamu, přišlo na řadu „zalíkovací“ povídání,  tentokrát sepsané netradičně – v místním Horáckém nářečí (Nikola a Daniel). To, že pan ženich rozuměl téměř všemu dokazuje, že už je v našem regionu velmi dobře aklimatizován, že je zde zkrátka – jako doma..!

DSC_0055

Jen pár minut je Dan ženatý a už nasazuje k úniku..!

Nenachytali jsme ho ani jízdou na historickém dámském kole ze sbírky  Radka Kaliny, který je na akci zapůjčil (za půjčení velký dík Radku!). Jako nic na něm odkroužil dva předem stanovené okruhy, přičemž jeden z okruhů odjel gentlemansky za novomanželku Nikolu:  její krásné šaty by byly přece jen vystaveny nadměrnému riziku a Nikča si s sebou do kostela dres zapomněla vzít…

Protože obě zkoušky – jak teoretickou,  ze znalosti regionálního jazyka, tak i praktickou cyklistickou zkoušku ze znalosti jízdy na kole,  Dan zvládl na „jedničku“, shodli jsme se – jako MORAVEC Team – že je Nikoly hoden a že si ji určitě zaslouží!

DSC_0006

Takový Carbon pod sebou Dan ještě určitě neměl..!

Po předání dárečků od nás, které jim – pevně věříme – budou jejich slavnostní den dlouho připomínat a po společném focení, vyrazily tedy oba mladí cyklisté na prolog své životní jízdy, kterým zpravidla svatební den a následná svatební noc bývá. No a od neděle už šlápli oba do pedálů první „ostré etapy“ ve stavu manželském! Přejeme, ať je jejich jízda v takovém tempu, jaké si budou přát, bez pádů a defektů a postupně ať se jejich dvoučlenná rodinná skupinka v úniku rozroste minimálně na skupinu desetičlennou! Bude to lepší hlavně na pošetření sil: když se všichni pravidelně a poctivě prostřídají na čele skupiny v úniku, do cílové rovinky pak zbude sil na „špurt“ určitě dostatek!

Zde je k vidění  fotogalerie ze slavnostní soboty (z dílny Karla Všetuly – díky Karle!).

A ještě mrkněte tuť:

Pozvání MORAVCŮM a – samozřejmě i čerstvým novomanželům – na nejbližší akce, které budeme organizačně zajišťovat:

  • Čtvrtek 28.10. 2021 – zakončení cyklistické sezóny hvězdicovou jízdou na kopec Malý Chlum u Bořitova. Sraz cyklistů či turistů (je to jedno) u paty rozhledny mezi 13.00-14.00 hod. Zatopíme, takže si vezměte s sebou na opečení párek, klobásku…
DSC_0112

Na Chlumu máme za r. 2020 „áčko“…

  • Neděle 31.10. 2021 – drakiáda Drakec MORAVEC. Na tradičním místě, v tradičním čase. Drakiáda 2021
IMG_9664

Ani Drakec se loni kvůli COVID19 nekonal… Ale letos jdeme opět na to!

  • Sobota 6.11. 2021 – slavnostní Večer vítězů Poháru Drahanské vrchoviny 2021. Pohostí nás opět kulturní dům obce Suchý, akci odstartujeme v 17.00. Týká se to hlavně z našich řad těch, kteří se v celkovém pořadí OPEN umístili do 5. místa, nebo v celkovém pořadí OBCE do 3. místa. Prosím touto cestou MORAVCE – dobrovolníky (hlavně z řad rodičů), aby se mě  přihlásili na pomoc, s organizačním zajištěním slavnostního večera. Předem díky moc!
editor-8-80-cs_1

Po dvou letech opět pohostí slavnostní večer Sokolovna obce Suchý.

  • Čtvrtek 30.12. 2021 - tradiční oddílové Výroční ro(c)kování. Od 15.00 hodin v restauraci Morava Benešov.