Vydařená sobota!-2

Na dvou hlavních frontách bojovali rajdři MORAVEC Temu o poslední prázdninové sobotě. Zatím co většina z nich sváděla tuhé souboje se zdatnými soupeři při osmém závodě MTB „Vrchoviny“ v Kořenci, Eliška Hanáková reprezentovala Českou republiku na MTB Mistrovství Evropy žáků a kadetů v italské Pile. A nutno dodat, že na obou bikových kolbištích se našim dařilo nadprůměrně! Devět „placek“ z Kořence a dvě „placky“  z Itálie jsou tohoto tvrzení jasným důkazem..!

IMG_9320a
Holky Bartolšicovic s tátou Vítkem při prvním slavnostním ceremoniálu.

Famóznímu výkonu a životním výsledku Elišky Hanákové v Itálii je věnován samostatný článek, v této aktualitě ve stručnosti ohlédneme za výkony našich barev na tratích poblíž legendárního větrného mlýna. Především nás potěšila účast dvou vnuček našeho Patrona Vlastimila MORAVCE, které na start přivedli Eva Bartolšic-MORAVCOVÁ (dcera Vlastimila MORAVCE) se svým manželem, Vítkem Brtolšicem. Teprve dvouletá Laduška MORAVCOVÁ (nejmladší účastnice závodu) si to „rozdala“ se soupeřkami v závodě odrážedel,  Zituška MORAVCOVÁ, pak „prubla“ na poprvé náročný závod holek do 6 let. Protože se dívenky objevily na startu letos poprvé a nemají tudíž vyjeté žádné body, startovaly ze zadních pozic. Přesto zabojovaly statečně a dědovi v cyklistickém Nebi určitě udělaly svým  výkonem radost!

IMG_9187
Soustředění na startu Leonky Eclerové.

Se Zitou Bartolšicovou startovala i další dvě naše děvčata: Leonka Eclerová s Klárkou Věrnou. Více se dařilo Leoně. Nestčila pouze na zlínskou Sofii Drongovou, která jí v Kořenci oplatila porážku z Boskovic. Ještě před Leonkou se ve startu devatenácti chlapců blýsknul dalším výborným výkonem v cíli stříbrný, Jonášek Janovský. V „desítce“ finišoval v tomto startu i Toník Hanák, oba pak, společně i s Jirkou Vašíčkem drží v celkovém hodnocení po osmi závodech umístění v TOP10. Jen pro zajímvost: do bojů v této kategorii zasáhlo letos již 43 mladých  borců! Vzhledem ke skutečnosti, že do finiše letošní MTB „Vrchoviny“ chybí už pouze 3 závody, budeme – logicky – „pokukovat“ po celkovém bodovém hodnocení v jednotlivých kategoriích stále častěji…

IMG_9151
Dva stíhači – Tonda a Jonáš – na start!

Při startu dívek 7-8 let jsme s napětím očekávali, zda po nemoci se na tratě navrátivší Zita Žerníčková obhájí  i v Kořenci medailovou pozici z Boskovic? Obhájila! A potvrdila, že je v nejužší „Vrchovinové“ špičce zpátky! V konkurenci tuctu dívek se ze zadní pozice na startu razantní, útočnou jízdou opět „prostřílela“ na bronzový stupínek! Svoji cenu má i 6. místo Adély Věrné, vždyť v celkovém sumáři bude mít v závěru váhu každý bodík… Že jsou našimi „parádními čísly“ dívčí kategorie  9-10 a 11-12 let se opět potvrdilo i na Kořenci. Justýna Novotná nedala v prvně jmenované kategorii soupeřkám šanci  a své tradiční sokyni, Žanetě Kupské (Drahanský Sporttým) ujela téměř o půl minuty. Boj o bronz pak prohrála další naše osvědčená bojovnice, Lucie Gottwaldová o pouhou vteřinku… Těsně pak uniklo umístění v elitní desítce Magdaléně Bartošové.

IMG_9272
Zita Žerníčková s Janou Lipenskou bojují po startu s Eliškou Štolfovou (vlevo).

Podobně jako v Boskovicích, i v Kořenci svedly do posledních metrů souboj o prvenství dvě naše excelentní mladší žákyně. A i výsledek byl „u větřáku“ stejný, jako před týdnem v Doubravách: Úřadující Mistryně ČR Anna Hanáková (nezasvěcení to mohli snadno poznat podle mistrovského dresu, který má právo šampionka na závodech nosit) po vyrovnaném boji těsně porazila ve finiši vítězku Českého poháru – Amálku Gottwaldovou. Pro páté místo si v této kategorii dojela bojovnice Barbora Janovská.

086
Vítek Lipenský po startu před Josefem Sýkorou. V cíli si pořadí vyměnili.

O „bramboře“ Lucky Gottwaldové už byla řeč, kvalitní výsledek, byť ne medailový (5. místo) zajel v Kořenci v kategorii chlapců 9-10 let i Filip Ecler, čelící v „nejmasovějším“ závodě dne celkem 21 soupeřům! Od bronzu dělila „Fildu“ čtvrt minutka… Stejně dobrý výsledek vyjel i Matouš Lipenský v závodě mladších žáků. Ten ztratil na třetí místo pouhých 10 vteřin… Z minulých závodů „Vrchoviny“ jsme si už zvyknuly na medailové profity dosahované  našimi staršími žáky – Lukášem Sedlákem či Vítkem Lipenským. Zatím co stříbrnému z Boskovic, „Lukynovi“ rovinatá kořenecká trať příliš nevyhovovala (bral v cíli 5. místo), Vítek Lipenský jel „jak šlak“, nestčil pouze na opvského Pepíka Sýkoru a v cíli bral po zásluze stříbro!

079
I v Kořenci předvedly Anička Hanáková s Amálkou Gottwaldovou divákům parádní bitvu o vítězství!

I poslední třetina „kořeneckého bikového mače“ nám přinesla medailové radosti. Marně vzpomínám, kdy náš borec vyhrál na „Vrchovině“ naposledy závod mužů ELITE? Na Kořenci byl v této nejprestižnější kategorii nejrychlejší náš Peťa Šich! „V prvním kole jsem přijel do techniky s náskokem na ostatní. Nijak jsem to ale nehnal a myslel jsem, že mě kluci docvaknou. Když jsem se při výjezdu z lesa ohlédnul  a nikoho jsem za sebou neviděl, rozhodnul jsem se, že to tedy zkusím sám. A podařilo se mi odstup od soupeřů udržet až do cíle!“, hodnotil v cíli spokojený vítěz osmé „Vrchoviny“ Petr Šich.

IMG_9133
Laduška Bartolšicová na startu závodu odrážedel, ve kterém dojela 12.

Jeho výkonu se přiblížila i juniorka / kadetka, Klára Odehnalová, která dobře rozvrhnula síly  a dokázala se prosadit mezi výborně závodící sestry Julii a Sofii Malošíkovy (CykloTeam MXM Hulín). V „našlapané“  konkurenci stejné kategorie chlapců  (na startu se sešla ESA typu Jakub Zemene, Tomáš Tlamka „Contador“ či Timon Holec)   se neztratil v cíli nakonec šestý Víťa „Suchoš“ Suchánek.

IMG_9228
Jakub Doskočil neodstartoval špatně.

Medailisté MORAVEC Teamu – pořadí OPEN:

 • Zlaté medaile vybojovali: Justýna Novotná (9-10 let), Anna Hnáková  (11-12 let)  a Petr Šich (muži ELITE)
 • Stříbrné medaile brali: Jonáš Janovský (do 6 let), Leona Eclerová (do 6 let), Amálie Gottwaldová (11-12 let), Vítek Lipenský (13-14 let) a Klára Odehnalová (juniorky / kadetky.).
 • Bronz si z Boskovic  veze Zita Žerníčková (7-8 let)
IMG_9219
Zita Bartolšicová pár metrů před cílem.
Medailisté MORAVEC Teamu – pořadí OBCE:
 • První místa: Jonáš Janovský (do 6 let),  Zita Žerníčková (7-8 let), Justýna Novotná (11-12 let),  Anna Hanáková (11-12 let) a Lukáš Sedlák (13-14 let).
 • Druhá místa: Barbora Janovská (11-12 let).
 • Třetí v pořadí finišovali: Antonín Hanák (do 6 let), Klára Věrná (do 6 let),  a Adéla Věrná (7-8 let).

I Kořenec potvrdil stabilní formu našich rajdrů a je už teď jasné, že ani letos nebude naše závěrečná pohárová sklizeň nikterak chudobná. Díky všem za vzorné repre oddílu a výkony „na doraz“! Celkem 7(!) fotogalerií je k omrknutí z Kořence:

IMG_9238

I Honza Lipenský v cílové rovině.

Eliška zářila na „Evropě“!

Už v loňském roce zaujaly výkony Elišky Hanákové trenérku Českého reprezentačního výběru „Lvíčat“, Soňu Jurkovou. A  dokonce už od předloňska (přesně od závodu Českého poháru MTB na Zadově, kde Eliška vybojovala svoji první – bronzovou – pohárovou „bednu“) je „ve střehu“ a talentovanou závodnici MORAVEC Teamu pečlivě sleduje i „head coach“ české bikové reprezentace Viktor Zapletal. No a protože účast v letošním českém poháru horských kol, včetně národního mistrovství v Hlinsku – to obojí bylo jednoznačně v režii naší čtrnáctileté bikerky, není divu, že jí nominmce na Mistrovství Evropy žáků a kadetů, které i letos hostilo italské podhorské letovisko Pila,  nemohla minout!

IMG_7481
První „velká bedna“ Elišky: ČP Zadov 2017, mladší žákyně.

Elišku jsme zahlédli v sobotu, 17. srpna na „Vrchovině“ v Boskovicích, už ale jenom v „civilu“, nejen v pozici odpočívajícího rajdra,  ale hlavně co by aktivního fanouška MORAVEC Teamu, šetřícího síly na dny příští… Reprezentace se do Itálie přesunovala o den později a po nezbytné aklimatizaci se v úterý, 20. srpna rozběhly bikové souboje mladých „reprošů“ již naplno…

IMG_5141
Profilově náročný terén v Pile Elišce svědčil!
Úterý 20. srpna – MTB časovka

V konkurenci třidevadesáti děvčat  končí Eliška na 9. místě, v čase  2:04,20 min. se ztrátou 9 vteřin na  vítězku, německou. závodnici Carlu Hahnovou. Slibný začátek Elišky Hanákové měl medailovou „třešničku na dortu“. Časy z časovky se započítávaly do týmové soutěže, kdy tříčlenné družstvo tvoří podle reglementu  kromě jedné dívky – starší žákyně ještě dva starší žáci. V konkrétním případě sestavy „Czech Republic A“ jsou parťáky Elišky Hanákové ještě Adam Bernát a Jakub Elbadri. A protože se kluci také činili, celkový součet časů 5:51,15 min. znamenal zisk bronzové medaile! Ztráta na vítězný tým Rakouská činila necelé 2 vteřiny… Zde mrkněte na:

IMG_6691
Eliška Hanáková čeká na předávku v závodě štafet.
Středa 21. srpna – týmové štafety

Že Soňa Jurková sestavila hlavní žákovskou trojici velice erudovaně, ukázal středeční závod štafet. Trojice Bernát / Hanáková / Elbadri se v konkurenci 72  týmů dokázal prosadit na cenné 5. místo! Závod se již odkroužil na hlavním okruhu, který je pověstný svojí náročností, jak po technické stránce, tak i svým výškovým profilem. Česká štafeta ztratila na vítězný tým „Norsko 2“ minutu a 22 vteřin,  k bronzu Italů našim chybělo 23 vteřin. Druhé družstvo Česka (Samec, Pernická, Novotný) bylo klasifikováno na 24. místě se ztrátou 5:56 minut na vítěze. Závod všem určitě hodně posloužil co by důkladná příprava jednak na čtvrteční závody ve sprintech, ale hlavně  na sobotní klasické cross country. V obou těchto disciplínách  by mohla Eliška – vhledem ke své univerzálnosti – „bodovat“, přičemž její doménou a parádní disciplínou je samozřejmě klasické „ikscéóčko“. Že je opatrný optimismus na místě potvrzuje skutečnost, že  ve štafetovém závodě měla mezi dívkami 6. nejrychlejší čas!  Zde je veškeré info k probíhající  žákovské „evropě“

FullSizeRender
Mládežnický reprezentační výběr Soni Jurkové, ME Pila 2019.
Čtvrtek 22. srpna – XCE – eliminator

Z třiadevadesáti dívek – starších žákyň – jich postoupilo do vyřazovacích jízd 16 s nejlepšími časy, včetně Elišky Hanákové, která postoupila do čtvrtfinále s 9. nejlepším  časem. Ve vyrovnaném souboji jí postup do semifinále unikl jen velmi těsně a výsledková definitiva jí nakonec zařadila na 10. místo. Její týmové kolegyni, Adéle Pernické se do semifinále  postoupit podařilo a i v něm si vedla výborně. Byť jí postup do finálové čtyřky těsně uniknul, v „malém finále“ byla nejrychlejší a její celkové 5. místo je bezesporu úspěchem! Zde mrkněte na:

IMG_6936
Tratě v Pile nebyly náročné jen profilem, ale i o technické stránce…
Sobota 24. srpna – XCO – cross country 

Vyvrcholení evropského šampionátu měl pro nás dramatickou předehru. Na sobotní závod nastupovala Eliška Hanáková po překonání zdravotních problémů, které byly způsobeny pravděpodobně stravovacím režimem v místě konání akce, který bohužel není ze strany vedení reprezentace nastaven a organizován – vzhledem k věku závodníků – zrovna vhodně a  optimálně… Toto je určitě důvodem k zamyšlení ve smyslu nutnosti zlepšení tohoto důležitého faktoru při  příštím šampionátu, v r. 2020.  V pravé poledne vyrazilo bez jedné 90 dívek na extrémně těžkou trať, jejíž dominantou byly jak těžké technické sjezdy, tak náročná stoupání. Eliška, startující z první řady, dokázala podržet krok s čelem závodu, když od startu diktovala tempo pozdější vítězka, Švýcarka  Anina Hutterová. Na měřeném mezičase v prvním kole byly o tři vteřinky před ostatními závodnicemi kormě Hutterové, Hanáková a s nimi i německá závodnice Lara Leihnerová. O zmíněné 3 vteřiny zpět stíhala trojici další Švýcarka Chaira Solerová, s odstupem 20-ti vteřin se snažila držet krok s čelem i Rakušanka Katrin Eimbacherová. Se ztrátou něco málo přes půl minuty držela elitní desítku na 9. místě jedoucí i Adéla Pernická.

IMG_6981
Eliška Hanáková je vicemistryní Evropy!

Hutterová ale zrychlovala a cílem prvního kola projela už s náskokem 21 vteřin před Eliškou Hanákovou, která si na stříbrné pozici udržovala odstup devíti vteřin od třetí závodnice. Tou byla již v té době rakouská závodnice Katrin Eimbacherová, která ve druhé polovině prvního kola dokázala předjet jak Laru Leihnerovou, tak i Chairu Solerovou. Eliška tedy rozjela závod výborně! Z první desítky vypadla Adéla Pernická, která se po prvním kole se ztrátou necelých dvou minut pohybovala na 12. místě. O náročnosti trati svědčí fakt, že Eliška Hanáková musela v některých extrémních výjezdech ze sedla. V těchto chvílích pravděpodobně úročila svoje běžecké schopnosti, natrénované například v cyklokrosových závodech. Volba vhodných převodů byla v tomto závodě jednoznačně klíčová.

IMG_6997
Fotka, která se hned tak neokouká…

Na posledním měřeném mezičase zůstával na medailových pozicích – k naší velké radosti – „Status Quo“ – tj. stav neměnný! Anina Hutterová najela na Elišku sice dalších si 5 vteřinek a svůj náskok tak ještě zvýšila, nicméně od třetí Eimbacherové si naše šampionka držela stále konstantní, nadějný odstup 9 vteřin! Adéla Pernická klesla o jednu příčku a na čelo ztrácela už přes 3 minuty. Závod gradoval. Hutterová se ještě dokázala „zmáčkout“ a do cíle přijela jako suverénní vítězka s náskokem 44 vteřin. V závěru závodu zrychlovala i Rakušanka Eimbcherová a snížila 3 vteřiny náskok Elišky Hanákové. Na víc už jí ale nezbyl – k naší velké radosti – čas… Eliška Hanáková tedy po výborném výkonu  proťala  cílovou čáru na druhé pozici a zaznamenala tak na Mistrovství Evropy svůj životní úspěch! „Vůbec jsem to nečekala…“, ohodnotila po závodě stručně svůj skvělý výsledek Eliška. Blahopřejeme! Bravo MORAVEC! V závěru závodu zrychlila i Adéla Pernická, které v cíli nakonec patřilo 11. místo, se ztrátou 4:08,15 minuty na vítězku. Zde mrkněte na oku libou  výsledkovou listinu:

IMG_7035
Bravo Eliška, bravo Czech Republic, bravo MORAVEC!

Elišku napodobila ziskem stříbra v závěrečném závodě „Evropy“ česká kadetka Aneta Novotná, která se dokázala vklínit mezi tři švýcarské borky a 18 vteřin ztráty na vítězku Leu Huberovou je do budoucna určitě řešitelný odstup. Aneta Novotná si tedy odváží po bronzu z úterní časovky z Pily celkem dvě medaile: bronz a stříbro! Jinak šampionát potvrdil dominanci alpských zemí, když především domácím mladým Italům a Italkám to v Pile – podle očekávání – „frčelo“. Česko bere v medailovém hodnocení 7. místo, což není zas až tak špatné… Nás samozřejmě nejvíc těší významný podíl na tomto výsledku  naší – „Lvice Elsy“ – Elišky Hanákové! Díky Eliško..! A ještě jednou Ti blahopřejeme! Jsme na Tebe hrdí..!

IMG_7041
Dvě „tahounky“ mládežnické reprezentace v Pile: Eliška Hanáková a Aneta Novotná.

Informace o průběhu šampionátu průběžně přinášel i oficiální server České reprezentace. A díky Tondovi Hanákovi máme dvě supr fotogalerie:

68950824_2376638049049776_3187442530559983616_o
Mladá reprezentace ČR ve vzácné chvilce volna.

 

 

Co se bude dít? (ST35)-2

Termínový kalendář MORAVEC Team 2019:

MORAVEC Team – termínový kalendář 2019 – 2

Úterý 27.8. 2019

Silniční trénink s  Františkem Paděrou.  Sraz je v 17.00 hodin u budovy ZŠ Benešov.

Středa 28.8. 2019

Bikový trénink pod vedením Jirky Vašíčka, Milana Šafáře, Jardy Pánka Libora Bartoše a Petra Koudelky.Sraz v 17.00 hodin na hřišti ve Valchově.

AKCE TĚSNĚ ZA HORIZONTEM
 • 7.9. 2019 – 9. závod MTB Superior Colorprofi poháru Drahanské vrchoviny ve Velenově
 • 14.9. 2019 – 10. závod MTB Superior Colorprofi poháru Drahanské vrchoviny v Knínicích
 • 21.9. 2019 – 11. závod MTB Superior Colorprofi poháru Drahanské vrchoviny v Novém Mětě na Moravě – finále.
AKCE  ZA DVĚMA HORIZONTY
 • 15.11. 2019 – pátek – večer vítězů 18. ročníku MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny – vyhlášení vítězů v pořadí OBCE a OPEN – pro slavnostní setkání poskytne zázemí kulturní dům obce Suchý. Podrobnosti k akci budou postupně upřesňovány.
 • 9.- 16.2. 2020 – zimní soustředění v Jeseníkách – na tradičním místě – chata Návrší.