Archiv pro rubriku: MORAVCI MIMO TRAŤ

Není to jen o závodech a tréninku…

Libor Bartoš vystavuje!

Oddílový designer Libor Bartoš, jehož uměleckou dovednost a nápaditost jsme už měli možnost několikrát ocenit v rámci MTB „Vrchoviny“ (především v souvislosti se zdařilým a vysoce oceňovaným designem finálních trofejí – tj. pohárů Drahanské vrchoviny, jejichž autorem je Libor – nepletu-li se – od r. 2016), vystavuje několik svých „čerstvých“ děl od 1.3. 2019 v Galerii Jonáš, v Blansku, Smetanova ulice č.6.

IMG_8004

Zvědaví MORAVCI před vstupem do výstavního sálu. No, spíše sálku…

Minulý pátek v podvečer byla výstava zahájena slavnostní vernisáží, na které samozřejmě MORAVCI nemohli chybět. Název výstavy – Dřevo a kov - napovídá, jakým, že to materiálům vdchnul Libor život – tak, jak to umí jen on – tentokrát… Jistě máte ještě v dobré paměti jeho sousoší Svaté rodiny a oveček, které moc krásně o loňských vánocích dozdobilo Vánoční strom města Blanska.

IMG_8012-1

Zvěstování Panně Marii.

Možná i toto velmi povedené sousoší bylo důvodem, že v pátek s večerem, kdy byla vernisáž zahajována, praskal výstavní prostor, přeplněný hosty,  ve švech! Ano, pravda, nejedná se tentokrát o žádný velký výstavní sál, který by si určitě sochy a plastiky Libora Bartoše zasloužily, přesto „nával“ ve výstavní síni působil velmi sympaticky, a když jsme uviděli Liborem vystavené kusy, hned nám bylo jasné, proč ten zájem!

IMG_8008

Skečný skvost výstavy – Archanděl Gabriel.

Libor Bartoš představuje na výstavě celkem osm děl (snad jsem na nějaké nezapoměl…): Zvěstování Panně Marii (kov), Sodoma-Gomora (kov), Tři Grácie (kov), Poslední večeře Páně (dřevo), Archanděl Gabriel (dřevo), Betlém (dřevo) + další dvě dřevěná díla, jejich názvy jsem si sice nezapamatoval, ale to nic nemění na faktu, že všech osm vystavovaných kusů mě a určitě i ostatní, hodně oslovilo svojí originalitou a myšlenkou a hlavně tím, s čím už se dnes v běžném životě takřka nesetkáme: KRÁSNEM…

IMG_8007

Poslední večeře Páně – fragment.

Možná, že někdo  proti mému hodnocení bude mít výhrady… Bude proti němu protestovat, bude s ním nesouhlasit… Obávám se, že je to ale tak všecho, co s tím může dělat… Protože ke jménu Libora Bartoše patří zcela určitě a oprávněně, již po léta,  ještě jedno slovo:  MISTR! Výstavu si určitě nenechte ujít! Neboť kdo neuvidí Liborovy novinky „live“, ten jako by nebyl… (Schválně neuvádím všechna vystavovaná díla, byť jsem je – samo, že – velmi pečlivě nafotil)…

IMG_8020
Ne tak často se poštěstí vyfotit se v přítomnosti Ježíše Krista a jeho Učedníků a Archanděla Gabriela… A v přítomnosti Mistra Libora Bartoše!

YETTI mezinárodní!

Letošní pátrání po stopách tajemných tvorů YETTI, kteří se z vysokohorského pomezí mezi Nepálem a Indií odstěhovali již před lety do kopců Drahanské vrchoviny, mělo mezinárodní účast. Mezi pátrači byli hned čtyři specialisté na tuto mysterickou záhadu, občané daleké Indie – Keerthy, Jayram, Shiva a Adarsha. A k naší velké radosti po dalším úspěšném kontaktu s těmito tvory nám naši indičtí specialisté na tématiku sněžných mužů jednoznačně potvrdili pravost těchto tvorů, žijících ve dvojici v lesních hvozdech asi 3km jižně od Benešova u Boskovic!

01a

Skupiny čtyř Indických expertů z OSN se ujal hned po startu akce vysoce odborně Karel Všetula!

Stejně, jako máme většinou členů souboru Divadla Járy Cimrmana potvrzenou pravost rukopisu Járy Cimrmana (Rukopis Járy Cimrmana), který našla legendární výprava MORAVEC Teamu v r. 2007 pod vrcholem kopce Sýkoř, nedaleko městečka Lomnice u Tišnova, tak je ověřena čtyřmi indickými specialisty (na inspekci do Benešova  je vyslala samotná OSN, sekce Územních a regionálních  abnormalit), že dva naši chlupatí chlapíci, kteří mají zpravidla jedenkrát ročně zájem o kontakt výhradně a pouze se členy cyklistického oddílu MORAVEC Team a jejich přáteli, jsou tedy pravými, jedinečnými a skutečnými YETTI!!!

02

Skupina pátračů asi v polovině cesty po nalezení jedné ze zpráv od YETTI.

Letošní tuhá zima šla dvěma jmenovaným bájným bytostem bezesporu vysloveně k duhu. Jejich srst se sjednotila do tmavě bílé až šedé barvy a též se zároveň zjemnila – což jsme mohli pocítit při důvěrném kontaktu s nimi, který se uskutečňoval zpravidla při  úvodních vítacích procedurách, spočívajících ve vzájemném  srdčném objímání! Ani jejich pohostinost se léty nemění: křupky, brambůrky byli od našich pozorných hostitelů pro dětské pátrače opět připraveny v hojné míře!

03

YETTI s pracovním jménem ALFA. Je možná naší chybou, že jsme kluky doposud nepojmenovali… Vyhlašuji tímto veřejnou oddílovou soutěž na jména pro YETTI! Oni sami se asi už nepokřtí… Termín soutěže: do roka a do dne! Autor vítězného návrhu bude odměněn!

Pravda, stopovat jsme je letos moc nemohli… Zmrzlý a zledovatělý sníh, jakož i  marazem ztuhlý okolní terén bohužel neumžňoval vysledovat otisky jejich paranormálních šlépějí, ale oba YETTI prokázali opět nejen známku vysoké inteligence, ale i dobrou znalost pravopisu českého jazyka, konkrétně Horáckého dialektu: abychom je bez potíží i letos vyhledali, zanechali nám na klíčových místech orientační šipky a po celé tříkilometrové distanci celkem pět psaných zpráv, kterými nás naváděli správným směrem!

04

YETTI s pracovním jménem BETA… Taky sympaťák…!

Nejlepšími hledači těchto směrových indicií byli samozřejmě dětští stopaři, přičemž sourozenci Honzík a Jana Lipenští, spolu s nebojácnou Leonkou Eclerovou a Barčou Janovskou projevili největší postřeh při hledání zpráv a pozemních směrových šipkových ukazatelů. Buřtový piknik ve společnosti našich bájných hostitelů za důsledného dodržování pitného režimu, stejně jako finální fáze tradiční akce, která následovala po přesunu většiny stopařů (YETTI včetně) v restauraci Morava Benešov, kde už na nás čekala i předsedkyně našeho FAN Klubu, Maruška Zouharová – to vše nemělo v poslední únorovou neděli opravdu chybu..!

05

Krátce před rozchodem ze druhého nejvyššího vrcholu Drahanské vrchoviny – Skály 734 m.n.m. a před ústupem do předem připravených pozic v restauraci Morava.

A chcete vědět, co bylo na zapsáno na pěti zprávách YETTI? Zde je doslovný přepis jejich originálních textů:

  1. AHOJ! DETE DOBRE FURT ROVNO! YETI (zpráva na cca 0,5 km)
  2. TESIME SE NA VÁS JSME DVA YETA (zpráva na cca 1,0 km)
  3. OŽ SE BLIŽITE JESTE 7 KRÁT 100 YETI KROKU (zpráva na cca 1,8 km – je otázkou, jak dlouhý je YETTI krok?)
  4. AHOJ MÁME PRO VÁS DÁRKE! POSPĚCHÉTE! YETI (zpráva na cca 2,3 km – viz níže fotka)
  5. AHOJ! OŽ NÁS VIDITE? YETI (zpráva na ca 2,7 km)
06

Tak takhle vypadá originální rukopis YETTI..!

A zde jsou ještě dvě vydatné fotogalerie ze stopovačky:

Tradice nepřerušena!

Na novoroční vyjížďku, která nám tradičně zjišťuje „nakroucení“ prvních novoročních kilometrů, už několik let jezdíme na stabilní místo, za našimi přáteli Ladou  a Břéťou Usnulovými, kteří v – od Benešova nedaleké – malé vísce Repechy provozují penzion Lada. Že Lada Usnulová byla za svobodna Kozlíková a že se jedná o bývalou cyklistickou světovou šampionku, nemusím, tuším,  nijak zvlášť zdůrazňovat. Tradice nebyla porušena ani letos, byť počasí bylo podle úsloví, „že bys psa nevyhnal“… Chladno, sychravo, deštivo, větrno…

IMG_7778

Nová rozhledna Kopaninka je velmi vhodně situována poblíž Honzíkova kříže a její architektonické řešení velmi citlivě ladí s okolní krajinou…

Přesto z Benešova vyrazila dvojice odvážných cyklistů, aby se posléze v teple útulného srubu penzionu sešla s docela početnou skupinou MORAVCŮ a jejich příznivců, jejíž „páteř“ tentokrát tvořil silný a loni velmi úspěšný Hanákovic rodinný Team. Že nechyběli ani naši kamarádi a příznivci z Kolína, manželé Jana a Ivan Juránkovi, skoro už taky MORAVCI (veteráni oddílového cykloputování v r. 2018 na Třeboňsku), nás taky moc potěšilo!

IMG_7786

Budoucí další opora MORAVEC Teamu? Rtuťovitý a vitální Matoušek Usnul zatím potvrzuje všechny předpoklady…

Už při příjezdu k penzionu jsme uznale pokývali hlavou nad novou dominantou bezprostředního okolí srubu, čerstvě otevřenou rozhlednou Kopaninka.  Protože viditelnost za moc nestála, výstup na novou dominantu jsme odložili prozatím na pozdější termín (na jaře formou společné cyklovýpravy). Velmi rádi jsme pak sledovali, jak nám povyrostl jeden z našich nejmladších členů, Matoušek Usnul, který dle referencí tatínka, skutečně po svých rodičích zdědil evidentně nejeden gen… A s blonďatým andílkem bychom se měli již letos pravidelně setkávat na závodech MTB Superior Poháru Drahanské vrchoviny.

IMG_7785

Když po sobě „střílejí“ fotografové…

Že se nám od teplého krbu zpět do venkovní nepohody nechtělo, bylo pochopitelné… Je zajímavé, že v přítomnosti lidí, které máte rádi a kterých si vážíte, utíká čas jakoby – tak nějak rychleji… I možná proto jsme oficiální otevírací dobu  překročili, aniž bychom se toho nadáli, o rovnou půlhodinu..! Každopádně - prima novoroční odpoledne..! Zde je  fotogalerie z první  aktivity MORAVEC Teamu v r. 2019.