Archiv pro rubriku: MORAVCI MIMO TRAŤ

Není to jen o závodech a tréninku…

„Kohouti“ také na trati!

Jen dva dny po symbolickém startu MORAVEC Teamu vyrazili vstříc nové cyklistické sezóně také naši kamarádi z Tatranu Kohoutovice. Jejich zahájení sezóny bývá pravidelně spjato s naším Vlastimilem MORAVCEM, který v Kohoutovicích prožil několik krásných let  a který zde, bohužel, také 15.4. 2019 tragicky zahynul… Především tato skutečnost je pobídkou, aby MORAVEC Team měl pravidelně na tomto zahájení svého zástupce a ne jinak tomu bylo i letos…

IMG_8119

„Velkou“ Evu, Pavlínku, Šimona a druhou Pavlínku k nám velice pevně váže pouto jménem Vlastimil MORAVEC…

Pravda, vzhledem ke skutečnosti, že se akce „Kohoutů“ kryla s prvním závodem MTB Českého poháru v Kutné Hoře, nebylo zastoupení našeho oddílu zrovna masové, ale jeden náš reprezentant byl v sobotu dopoledne v „Kohoutkách“ ostře v akci! A i díky této skutečnosti máme pod kontrolou jedno důležité datum, které se zde s úctou připomnělo: letos 7. května 2019 by Vlastimil MORAVEC oslavil 70. narozeniny!

IMG_8145

Jarda „Blagyn“ Bláha odvedl tak, jak jsme u něho vždy zvyklí, výkon na 100%!

Osvědčený scénář akce, která i letos  proběhla v režii svědomitého  Jardy Bláhy,  zůstal beze změn i pro letošní rok. Po uvítání štamprdlí dobré pálenky bylo na programu ještě před vlastním startem bohaté depo – občerstvení formou lidových moravských pochoutek, které i letos velice svědomitě zařídil velký Vlastíkův kamarád  a pro tuto akci jmenovaný proviantní náčelník v jedné osobě, Mirek  Baksa. Holky MORAVCOVY zde zastupovaly kromě „Velké“ Evy i obě Pavlínky, přičemž ta starší, dcera Vlastíka z prvního manželství, byla později velmi akční a aktivní členkou slavnostního mini-pelotonu.

IMG_8081

Mrkvův dort.Geniální…

A právě holky MORAVCOVY  předaly „Kohótům“ krásný dar – stylový „Mrkvův“ dort! Vlastíkovi MORAVCOVI po dobu jeho závodní kariéry kamarádi přezdívali – jak jistě už všichni víte – „Mrkva“, a že dort zdobilo sedm skutečných mrkví, bylo  stylové a originální zároveň. Dort chutnal výborně a já měl tu čest být jedním ze sedmi šťastlivců, kterým bylo dovoleno  jednu z mrkví schroustat..!

IMG_8170

Dvacetinásobný Mistr světa v kolové – Jindra Pospíšil.

Po sešikování skupiny ke společné fotce následoval slavnostní výstřel, kterým „Kohóti“ se svými hosty a Vlastíkem MORAVCEM sezónu „on-line“ odstartovali. Na kolech, auty či pěšky se přesouváme  z fotbalového hřiště Tatranu do Kohoutovic, na místo tragické MORAVCOVY nehody, kde pokračuje slavnostní den u pamětní desky velkého sportovce a kohoutovického občana. I letos se to zde cyklistickými esy či jinými osobnostmi – ať už současnými či – z minulosti, jenom hemžilo… Rádi jsme se pozdravili ze skvělým dráhařem Ivanem Kučírkem, nechyběl legendární „Piccolo El Bandito“ – Rudla Labus, vedle Jardy Bláhy byl na akci přítomen i jeho syn, také skvělý dráhař – Martin Bláha, Duklu Brno zastoupil výborně p. Dostál a těšit jsme se letos mohli i z přítomnosti dvacetinásobného Mistra světa v kolové – Jindřicha Pospíšila!

IMG_8155

U Vlastíkovy pamětní desky, na místě tragédie z 15. dubna 1986…

No a řeknu Vám: držet se na vyjížďce v háku za Rudlou Lábusem, to je zkrátka zážitek asi pro každého cyklistu! Dravá a rtuťovitá část minipelotonu dojela kolem „priglu“ –  jako tradičně – až k lesnímu přístavišti, aby jsme se pak společně občerstvili   na dalším depu, když zázemí k němu nám poskytnula restaurace „U Marušky“. No a právě zde se (snad) podařilo dojednat návštěvu dvacetinásobného šampiona v kolové, Jindry Pospíšila,  na jednom nebo možná i více závodech naší letošní MTB „Vrchoviny“!

IMG_8168

Legendy Československé cyklistiky na finálním depu, v restauraci „U Marušky“..

Pro cestu zpět jsme volili – tak jako v minulých letech – trasu lesní oborou a i letos jsme měli štěstí jak na setkání s jeleny – daňky, tak i na setkání s rodinkami divokých vepřů, kde nás zaujalo brevně atypicky vyvedené selátko – albín… Pod ochranou tří elitních Kohoutovických stíhačů jsem měl nejen po celou cestu zpět pocit jistoty a bezpečí, ale především jsem se od kluků dozvěděl – že za atypicky barevně vyvedené kančí selátko může zdejší kadeřnický salón, který je pověstný svojí vstřícností k jakémukoli zákazníkovi… Zde mrkněte na fotogalerii z pohodové „kohoutí“ soboty…

Na startu oslava!

Čtvrtého čtvrtý ve čtvrtek, přeťal MORAVEC Team oficiálně startovací čáru do sezóny 2019. Pravé křídlo oddílové mateřské restaurace Morava v Benešově, které slavnostní zahájení sezóny tradičně pohostilo, obsadila více jak dvacítka našich rajdrů, kteří svoji “nažhavenost“ na pasování se se soupeři na cyklistických závodech všeho druhu potvrdili již o minulém víkendu, kdy si již naše šiky  při prvních závodech doma či v zahraničí velmi zdatně „oťukli“ svoje letošní potenciální soupeře.

IMG_8052

MORAVEC Team na prahu sezóny 2019. Obden už někteří naši z fotografie již  zhasáhli do bojů v rámci ČP MTB v Kutné Hoře!

Slavnostnímu aktu předání dresů a závodních licencí letos nepředcházela Mše Svatá za MORAVEC Team, tak jako tomu bylo v minulých letech, z jednoho prostého důvodu: v den našeho pomyslného startu do sezóny měl už benešovský pan farář Páter Pavel Koutník jiné povinnosti. Smutnit však nemusíme. V Pavlovské kapličce se sejdeme před bikovým Mistrovstvím ČR (pohostí je o předposledním červencovém víkendu jindy cyklokrosařské Hlinsko), předběžný termín je stanoven na čtvrtek 18. července na odpoledne.

DSC_0006

K narozkám přeje Elišce Hanákové trenér Milan Tlamka,který ji pro vrcholovou cyklistiku objevil a taky děda Karel Všetula, bývalý výborný cyklista – silničář, který zcela evidentně Elišce daroval cyklistický genom…

Než se ale v režii svědomité Hanky Šindelářové  začali dresy   podle abecedy našim rajdrům rozdávat,  slavnostní chvíle tomu všemu přece jen předcházela. Od minulého čtvrtku si už asi budeme dobře pamatovat, kdy má narozky jedna z aktuálních opor MORAVEC Teamu, šikovná starší žákyně, Eliška Hanáková… Ano, její den narození je 4.dubna a gratulovačka za dané situace nemohla chybět! Bylo to samozřejmě se vším všudy: s přípitkem (šampus byl samozřejmě dětský, bez alkoholu), sladkým dárkem pro oslavenkyni a taky pro ni zapěným docela mohutným „živijóóó“! Teď mě napadá, že to chtělo ještě pořádného hobla!  Vždycky  sena něco zapomeneme… Nevadí, příště, každopádně přání všech pro Elišku bylo už ve znamení sobotního startu MTB Českého poháru v Kutné Hoře a přáli jsme jí samozřejmě co nejlepší výsledek při premiérovém závodě nejvyšší české bikové ligy..!

DSC_0031

Bude náš Honzík, aktuálně s úsměvem kanadského hokejisty, hvězdičkou letošní MTB „Vrchoviny“? To poznáme už brzy…

Kutná Hora byla bezesporu tématem odpoledne / podvečera a při improvizovaných rozhovorech bylo potěšitelné sledovat odhodlanost našich rajdrů, dosáhnout už na první akci co nejlepších výsledků a maximálně zúročit úsilí v přípravném období. I letos jsme se na slavnostním podvečeru mohli těšit z milé přítomnosti předsedkyně našeho Fan-klubu  Marušky Zouharové, a pohotový a spolehlivý oddílový fotograf Karel Všetula vše zaznamenal (včetně společné fotky závodníků MORAVEC Teamu v nových dresech)  do úhledné fotogalerie, která je již k prohlédnutí. Sezóna 2019 je tedy úspěšně odstartována!

Libor Bartoš vystavuje!

Oddílový designer Libor Bartoš, jehož uměleckou dovednost a nápaditost jsme už měli možnost několikrát ocenit v rámci MTB „Vrchoviny“ (především v souvislosti se zdařilým a vysoce oceňovaným designem finálních trofejí – tj. pohárů Drahanské vrchoviny, jejichž autorem je Libor – nepletu-li se – od r. 2016), vystavuje několik svých „čerstvých“ děl od 1.3. 2019 v Galerii Jonáš, v Blansku, Smetanova ulice č.6.

IMG_8004

Zvědaví MORAVCI před vstupem do výstavního sálu. No, spíše sálku…

Minulý pátek v podvečer byla výstava zahájena slavnostní vernisáží, na které samozřejmě MORAVCI nemohli chybět. Název výstavy – Dřevo a kov - napovídá, jakým, že to materiálům vdchnul Libor život – tak, jak to umí jen on – tentokrát… Jistě máte ještě v dobré paměti jeho sousoší Svaté rodiny a oveček, které moc krásně o loňských vánocích dozdobilo Vánoční strom města Blanska.

IMG_8012-1

Zvěstování Panně Marii.

Možná i toto velmi povedené sousoší bylo důvodem, že v pátek s večerem, kdy byla vernisáž zahajována, praskal výstavní prostor, přeplněný hosty,  ve švech! Ano, pravda, nejedná se tentokrát o žádný velký výstavní sál, který by si určitě sochy a plastiky Libora Bartoše zasloužily, přesto „nával“ ve výstavní síni působil velmi sympaticky, a když jsme uviděli Liborem vystavené kusy, hned nám bylo jasné, proč ten zájem!

IMG_8008

Skečný skvost výstavy – Archanděl Gabriel.

Libor Bartoš představuje na výstavě celkem osm děl (snad jsem na nějaké nezapoměl…): Zvěstování Panně Marii (kov), Sodoma-Gomora (kov), Tři Grácie (kov), Poslední večeře Páně (dřevo), Archanděl Gabriel (dřevo), Betlém (dřevo) + další dvě dřevěná díla, jejich názvy jsem si sice nezapamatoval, ale to nic nemění na faktu, že všech osm vystavovaných kusů mě a určitě i ostatní, hodně oslovilo svojí originalitou a myšlenkou a hlavně tím, s čím už se dnes v běžném životě takřka nesetkáme: KRÁSNEM…

IMG_8007

Poslední večeře Páně – fragment.

Možná, že někdo  proti mému hodnocení bude mít výhrady… Bude proti němu protestovat, bude s ním nesouhlasit… Obávám se, že je to ale tak všecho, co s tím může dělat… Protože ke jménu Libora Bartoše patří zcela určitě a oprávněně, již po léta,  ještě jedno slovo:  MISTR! Výstavu si určitě nenechte ujít! Neboť kdo neuvidí Liborovy novinky „live“, ten jako by nebyl… (Schválně neuvádím všechna vystavovaná díla, byť jsem je – samo, že – velmi pečlivě nafotil)…

IMG_8020
Ne tak často se poštěstí vyfotit se v přítomnosti Ježíše Krista a jeho Učedníků a Archanděla Gabriela… A v přítomnosti Mistra Libora Bartoše!