Archiv pro rubriku: MORAVCI MIMO TRAŤ

Není to jen o závodech a tréninku…

Vydařená premiéra!

Slavnostní Večer vítězů MTB Poháru Drahanské vrchoviny 2019, který měl v osmnáctileté historii kultovní bikové série svoji premiéru a jehož organizace se ujal koordinátor seriálu – MORAVEC Team, se – dle následné reakce hostů a přímých účastníků – vydařil! A velký dík patří všem MORAVCŮM, kteří se o zdar akce zasloužili!

DSC_0020

Krátce před startem…

Sázka na „novou okysličující krev“,  v našich řadách při organizaci akce, se ukázala správným krokem. Například Tesařovi z Okrouhlé odvedli bezchybnou práci v rámci  „občerstvovací stanice“, která se ukázala – vzhledem k tak trošku nečekanému návalu v sále – jako klíčovým bodem… Jirka Tesař se předvedl jako rodilý Pan výčepní, paní Tesařová zvládala zase velmi zdatně ostatní práce s dočasným „depem“ spojené. Významě přiložili ruku k dílu i jejich šikovné dcry, Barunka a Jolanka.

DSC_0019

Pozdrav u Olešnice zařídili Gábina a Milan Pokorní!

Obdobně supr pomohli s „občerstvovačkou“ i Gabriela a Milan Pokorní ze Sebranic. A co víc! (Jak se to rýmuje…), přivezli na akci nezištně – sponzorsky – 5kg kravského sýru z mlékárny Olešnice – produktovou novinku s názvem: pařený sýr KAŠKAVAL. Po pochutině se v průběhu večera v pravdě „zaprášilo“, což je jasný důkaz, že sýr „very, very“ chutnal! Občerstvovací družstvo doplnili ještě – a též skvělou práci zde odvedli - Jana Ullrychová, Liduška Adámková a Karel Všetula. Zatím, co fotograf Karel „ze zástěry“ celkem brzy „vycouval“ a věnoval se svému hlavnímu úkolu, Liduška – vzhledem k soustavné „okupaci“ občerstvovací stanice hosty – zde setrvala prakticky po celou dobu… Přesto se  ke své původně plánované činnosti – tj. taky focení – dostala a první fotogalerie je právě z její ruky a z jejího „Canónu“.

DSC_0025

Patronka MTB „Vrchoviny“, senátorka Mirka Vítková předává ceny klukům – „odrážedlistům“.

Velitelku občerstvavací stanice, Lenku Tlamkovou, která tento důležitý „bojový“ útvar bezva „nastartovala“ a po startu ve správný směr  „pokočírovala“, vystřídala v pravý okamžik Pavla Eclerová, protože nadešel čas pro vyhlašování nejlepších rajdrů letošní MTB „Vrchoviny“… A byla to právě Lenka Tlamková, která při této hlavní činnosti večra vysoce erudovaně „řídila palbu“, když pod její taktovkou vystupovali na „Vrchovinovou bednu“ postupně  nejlepší borci a borky v 18-ti kategoriích pořadí OPEN a 12-ti kategoriích pořadí OBCE. Ceny nejlepším předávali avizované TOP cyklistické celebrity, kterými byli: prezident Českého svazu cyklistiky, pan Petr Marek, trenér české MTB reprezentace pan Viktor Zapletal, bývalý skvělý český cyklista-silničář (vítěz tří etap na Tour de France) Ján Svorada a soudobý špičkový český cyklista – silničár s angažmá v izraelské profi-stáji - Daniel Turek. Třešničkou na pomyslném dortu osobností, předávající ceny nejlepším, pak byla  senátorka Mirka Vítková a zástupci deseti pořádajících měst a obcí letošní MTB „Vrchoviny“, kteří se vzorně dostavili jako „jeden muž“, jako „jedna žena“…

DSC_0048

Petr Marek a Viktor Zapletal tleskají nejlepším dívkám kategorie 7-8 let v pořadí OBCE!

Že na Večer vítězů (dále jen VV) v režii MORAVEC Teamu dorazili čtyři tak významné osobnosti české cyklistiky (Marek, Zapletal, Svorada,  Turek) pravděpodobně o něčem napovídá…

DSC_0053

Sport sbližuje… Aneb Šafářovic hry pro děti v rámci první přestávky jsou v plném proudu…

Pojďme ale pokračovat ve „special thanks“ pro lidičky z MORAVCE, kteří se o vydařený večer dále významě zasloužili… Markéta Šafářová za pomoci dcery Adély Šafářové se perfektněě ujaly úkolu vyplnit první přestávku oficiální části večera hrami pro přítomné děti… Holky dokázaly zabavit  bezmála 50(!) pohybu chtivých, rtuťovitých a hravých dětí, účastnících se jejich her, dokonce hned dvakrát! Klobouk dolů..! Bravo! O výplň druhé přestávky (okénko do cyklistické historie) se postarali táta a syn, Radek a Matěj Kalinovi z Letovic, kteří zaujali bravurní jízdou na historických kolech z druhé poloviny 19. století… A i následné slovní představení těchto historických speciálů, v podání Radka Kaliny, přítomné hodně zaujalo… Super! V horáckém nářečí by se hodila citovat věta: „Bez trestnyho bodo…“!

DSC_0111

Kluci Kalinovic nás přenesli v čase zpět o téměř 200 let…

V souvislosti s VV musí zaznít další dvě „special thanks“: především Marušce Zouharové, naší nenápadné pomocnici, kterou máme tak moc rádi, a které si tak moc vážíme… Vlastoručně vyrobila pro všechny vítěze (a nejen pro ně) korálkové náramky v barvách MTB „Vrchoviny“! Když uvážíte, že ruční motorické schopnosti Marušky jsou  omezené, odvedla při této práci obdivuhodný výkon! Bravo Maruško a moc děkujeme!

DSC_0024

Maruščin náramek, přímo z jejích rukou… Velmi cenný dárek z Večera vítězů…

Druhý náš „special thanks“ patří  starostovi obc Suchý, Jakubovi Hlubinkovi, který nám pro akci zcela bezplatně místní kuturní dům poskytnul a co víc: na práce při přípravě a likvidaci akce nám poskytnul i svoje čtyři prvotřídní obecní pracanty: Bravo Kubo, moc děkujeme! Že by se jela v r.2020 místo závodu v NMnM po letech opět velká cena obce Suchý? Že by byl na obzoru velký „come-back“? Uvidíme… Potenciál na toto obec Suchý beze sporu má…

DSC_0129

Dres MORAVEC Teamu na prestižní „bedně“ elitní kategori mužů!

Není ale lidského konání, které by nevykázalo chyb (neb při naší snaze udělat něco pro druhé nejsme bezchybnými stroji, ale chybujícími lidmi…). Takže ty mínusy: určitě musíme příště va VV (připomínám, že  to není  zkratka již dávno mrtvé politické strany „Věci veřejné“, ale zkratka našeho Večeru Vítězů) pozvat zakladatele MTB „Vrchoviny“ pana Aloise Hložka z Okrouhlé. Občerstvení bude třeba připravit s předstihem, aby v čase před zahájením akce nemusela  „občerstvovaci jednotka“ zažívat v „občerstvovacím okopu“ tak „těžkou palbu“ a toliko se potit… Bude třeba i ostatním MORAVCŮM, kterých se nebude VV týkat (protože se na odměňovaných pozicích neumístnili – což se mohlo stát z různých důvodů), zdůraznit, že jejich účast na večeru je samozřejmě možná: buď v pozici pomocníků s organizací večera a nebo jako statických účastníků, tleskajících… Opravdu nikdo nikdy nikomu nechce a nebude žádnému neumistnivšímu se MORAVCI účast na VV zakazovat… A já jsem moc rád, byť jsem to takhle „po lopatě“ před VV nevysvětloval (moc se Vám za to touto cestou omlouvám), že to při premiérovém VV drtivá většina MORAVCŮ pochopila správně!

DSC_0091

Ján Svorada s Danem Turkem oceňují jeden z objevů letošní cyklistické sezóny – Elišku Hanákovou!

Další „muškou“ byla skutečnost, že autogramiáda, která proběhla po druhém bloku vyhlašování celkových vítězů, měla být podle původního lánu s více lidmi: pětici Vítková, Svorada, Turek, Marek a Zapletal měli ještě doplnit Adéla Šafářová, Eliška Hanáková a Tomáš Tlamka „Contador“. Jistě i jejich signatury by byli pro „lovce“ podpisů dost cenné… Příště…

DSC_0076

Bývalý šampion blahopřeje budoucí šampionce? Věříme, že čas potvrdí tuto prognózu!

Ještě jednou díky všem, kterří se o zdar akce zasloužili! Že se to líbilo, potvrzuje SMS zpráva, kterou jsem „den poté“ obdržel od prezidenta Českého svazu cyklistiky. Zde je její „full version“: „Petre, dekujeme za hezky vecer! Bylo to moc hezke a citili jsme se u Vas jako mezi svymi :) Tesim se na dalsi setkani. Petr. Fotogalerie Lidušky Adámkové a Karla Všetuly omrkněte zde:

Další info k akci se můžete dozvědět na webových stránkách MTB „Vrchoviny“

DSC_0139

Byl to večer úsměvů… Jak z reklamy na zubní pasty…

Draci na obloze..!

První listopadová – dušičková – neděle se z hlediska klimatických podmínek, které jsou nutné pro organizaci drakiády, nejevila zpočátků vůbec optimálně. Po ránu bylo na tradičním „místě činu“ – poblíž kapličky v Benešově – Pavlově, mlhavo, chladno a především – prakticky bez větru… Postupně se ovšem začala meteorologická situace zásadně měnit. Především začalo foukat! A to v síle větru, která jepro draky optimální! Vítr rozfoukal protivné cáry mlhy a po druhé hodině odpolední začalo dokonce vykukovat sluníčko..!

DSC_0009

Šimon se předvedl jako zdatný „drakovod“!

V cyklistickém Nebi nám šel z pohledu vytvoření potřebných podmínek pro pouštění draků, bez pochyby „na ruku“ náš Patron, Vlastimil MORAVEC, který v pravý čas, jako na objednávku zařídíl nejen optimální povětří, ale i to již výše zmíněné sluníčko! Díky moc, Vlasto!

IMG_9632

Draci se dokázali „popasovat“ i s Airbusem A300!

Jako první byli v akci Tesařovi z Okrouhlé, kteří se prezentovali hned dvěma létavci, a kteří si pochvalu zasloužili za malého dráčka výjimečného tím, že se jednalo o výhradě ruční práci tatínka Jirky! Chvilku po létavcích z Okrouhlé vzlétl i další ručně vyrobený drak, tentokrát z letovické dílny Kalina & Syn, který přítomné MORAVCE velmi příjemně překvapil tím, že byl historicky poprvé „oděn“  v soudobém dresu MORAVEC Teamu!

IMG_9600

Tak to je on: historicky první drak v barvách MORAVEC Teamu se svým drakovodem Matějem.

A jakoby tomuto drakovi tato skutečnost dodala dravosti a dynamiky, která je všem, kdo mají na sobě dres MORAVEC Teamu, tak vlastní! Drak MORAVEC řešil  svoji vzdušnou „race“ tak razantně, že si při tvrdším přistání zlomil „klíční kost“ – tj. horizontální dřevěnou konstrukční vzpruhu… Ale do této nešťastné chvíle sklízel od přítommných jen obdivný potlesk a slova uznání!

002

Vítězný drak Patrika Pokorného jde nezadržitelně nahoru.

Vítr by se v to nedělní odpoledne dal charakterizovat souslovým: proměnlivý, s nárazy. A právě jeden z těchto silných nárazů, který mohl být klidně i v „levelu“  25 m/s a více, způsobil přetržení provázku u draka ze „závodní stáje“ Pokorných ze Sebranic, kterého letovodem byl starší z bratrů Pokorných, Patrik. Naštěstí drak „urvaný z řetězu“ stihnul doplachtit k zemi  ještě na louce před lesem a nedošlo tedy k jeho ztrátě… Ještě před incidentem létal skutečně prvotřídně a právě jeho „řidič“, Patrik Pokorný, byl vyhlášen porotou podle očekávání jednohlasně „Králem Drakecu“! Blahopřejeme!

IMG_9594

Draci v akci…

Ocenění si ale odvezli z louky u Pavlovské kaple jako vždy všichni aktivní (i pasivní) účastníci… „Tuplovanou“ odměnou pak byli honorováni po zásluze  dráčci ručně vyrobení (z dílny Jirky Tesaře a firmy Kalina  & Syn)… Společná závěrečná fotka ale ještě nedělala tečku za tradičním „Drakecem“… Dominik Vičar, který byl na louce s námi, nám otevřel Pavlovskou kapličku a my v jejím příjemném, duchovní energií nabitém interiéru, strávili velmi pozitivní, příjemné chvíle… Díky Domčo!

IMG_9666

V Pavlovské kapli jsme mohli pobýt díky Dominiku Vičarovi…

Úplným finále Drakecu bylo tradiční „depo“ v restauraci Morava Benešov, kdy na nás už netrpělivě čekala naše Maruška Zouharová s maminkou, které zde pro nás vytvořily „předmostí“… Za samého soumraku se nám překvapivě z „drakového letiště“ ozval ještě Šafářovic Drak-Team v sestavě Milan Šafář  / Veronika Šafářová, který to za námi dříve bohužel nestihnul (připommínám, že v tu neděli vrcholily Svátky zesnulých). Přesto táta s dcerou stihnuli zvládnout  pár desítek letových minut s jejich tradičním dráčkem (též ruční výroba táty Milana) i díky tomu, že jejich dráček by vybaven LED osvětlením v konfiguraci: dálková / tlumená / poziční světla..! Samozřejmě, že ani finální letovodka letošního Drakecu, Verča Šafářová, nebyla o odměnu (tatranka, diplomek a limča)  ochuzena, byť jí cena byla předána až dodatečně, ve středu… Zde mrkněte na dvě fotogalerie z drakového letového dne:

IMG_9664

Účastníci „Drakecu“ po akci pod oddílovou bojovou zástavou..!

Rušno na Chlumu!

Jak už se stalo tradicí, o posledním říjnovém víkendu jsme pomyslně zakončili cyklistickou sezónu setkáním (nejen) MORAVCŮ u paty rozhledny Malý Chlum poblíž obce Bořitova. Skutečně nepamatujeme, že by nás někdy provázelo při této turisticko – cyklistické akci tak příjemně teplé a slunečné počasí… A asi hlavně z tohoto důvodu bylo na dominantním místě nad Boskovickou brázdou v tu poslední říjnovou neděli tak rušno…

IMG_9513

Na konec října nezvykle silné a teplé sluníčko oslňovalo na rozhledně Patrika, Šimona, Matěje i Jonáše!

Kromě MORAVCŮ, kteří sem dorazili povětšinou, samozřejmě na kolech, se u rozhledny objevovalo v průběhu teplého a slunného odpoledne i hojně pěších turistů. Výhled z rozhledny do táhlého údolí Boskovické brázdy ale zas tak optimální nebyl: teplý vzduch způsobil na vzdáleném horizontu již částečný opar. Přesto pohled shora stál za to a nikomu nic nevadil ne zrovna stabilní žebřík, vedoucí na horní plošinu rozhledny.

IMG_9516

Občerstvovací depo u ohníčku…

Oheň, který jsme samozřejmě opět rozdělali, a který měl za úkol nás v minulých letech nezřídka při chladném počasí zahřát, sloužil tentokrát hlavně jako zdroj tepla pro ohřátí svačinky. Nechyběly ani tradiční doplňky oddílového „depa“: lahvové pivo pro dospělé, tatranka pro děti… Že se to na „sluníčkovém“ Chlumu letos hemžilo i zvířátky, převážně pejsky, nemusím připomínat…

IMG_9555

MORAVEC vpřed! Směr? Sezóna 2020!

A jako vždy, moc se nám od rozhledny a ohýnku zpět k domovům moc  nechtělo… Část naší skupiny si ale pobyt v teritoriu ještě protáhla zastávkou ve lhotorapotinské restauraci „U Hloušků“, kam za námi přijely i holky Zouharovic. Trošku jsme se sice zapotili, než jsme k občerstvovacímu stolu usadili Marušku mladší (současný vstup do restaurace je vším, jen ne bezbariérovým), ale zvládli jsme to a u lahodných nápojů i jiných pochutin jsme definitivně udělali tečku za pohodovým odpolednem… Zde mrkněte na fotogalerii z oddílového „zavíráku“…

IMG_9542

Společná fotka tentokrát (kvůli silnému sluníčku) nezvykle na západní straně rozhledny.